Twój Ruch chce posiedzenia komisji zdrowia ws. Deklaracji Wiary Lekarzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2014 16:06

Twój Ruch będzie wnioskował o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmowej komisji zdrowia w związku z Deklaracją Wiary Lekarzy - poinformowali w czwartek (29 maja) politycy partii. Według nich deklaracja to inicjatywa, która może rzutować na bezpieczeństwo pacjentów.

Przewodniczący komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS) odpowiada, że - jeśli trafi do niego wniosek z odpowiednią liczbą podpisów członków komisji - będzie zobowiązany zwołać takie posiedzenie. - Aczkolwiek nie uważam, by to był powód do dyskusji na posiedzeniu komisji. Moim zdaniem ktoś tu nie doczytał kompetencji komisji - powiedział PAP.

W niedzielę (25 maja) na Jasnej Górze złożono tablice z Deklaracją Wiary Lekarzy, pod którą podpisało się ponad 3 tys. osób. Deklaracja głosi m.in., że ludzkie ciało i życie są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci. Podpisując ją, lekarze i studenci medycyny zobowiązują się do wierności Bogu i chrześcijańskiemu sumieniu. Inicjatorką deklaracji - stanowiącej wotum wdzięczności za niedawną kanonizację Jana Pawła II - jest dr Wanda Półtawska.

Poseł TR Armand Ryfiński - zasiadający w sejmowej komisji zdrowia - ocenił, że to "bardzo niebezpieczna" inicjatywa. - Wiemy doskonale, jak dziś trudno dostać się do lekarza, uzyskać szybką i profesjonalną pomoc lekarską. Tymczasem pojawia się inicjatywa, która ma jeszcze bardziej ograniczyć możliwość korzystania z nowoczesnych terapii, która stoi rażąco w sprzeczności z prawem, bo łamie nie tylko obowiązujące ustawy, ale także kodeks etyki lekarskiej - oświadczył polityk.

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia Łukasz Krupa (TR) podkreślił z kolei, że "wiara jest prywatną sprawą każdego człowieka, natomiast w przypadku lekarzy istnieje ryzyko, że przestanie być prywatną sprawą, a zacznie rzutować na bezpieczeństwo pacjentów".

Ryfiński pytał podczas konferencji: - Co w sytuacji, gdy ciężarna kobieta, której życie będzie narażone z powodu tego, że ta ciąża nie rozwija się prawidłowo i zostanie jej odmówiony zabieg dokonania aborcji i ona w konsekwencji tego straci życie?

Jego zdaniem jest niezbędne podjęcie określonych działań ws. Deklaracji; wyraził też nadzieję, że minister zdrowia się tym zajmie.

Krupa, zapowiadając wniosek o zwołanie komisji zdrowia w tej sprawie, podkreślił, że minister zdrowia lub jego przedstawiciel mógłby wziąć udział w posiedzeniu. Poseł TR zapowiedział też list do Naczelnej Izby Lekarskiej z pytaniami i sugestiami, że Deklaracja Wiary Lekarzy może być "szkodliwa i niebezpieczna dla polskich pacjentów". Poinformował również, że skierował interpelację poselską w tej sprawie do ministra zdrowia. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum