Twój Ruch chce komisji sejmowej ws. wsparcia rodzin niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2014 21:06

Posłowie Twojego Ruchu zaproponowali we wtorek (1 kwietnia), by powołać nadzwyczajną sejmową komisję, która systemowo ureguluje problem wsparcia dla rodzin osób niepełnosprawnych - zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Jeszcze w tym tygodniu posłowie Twojego Ruchu złożą w tej sprawie wniosek u marszałek Sejmu Ewy Kopacz. - Chcemy, by ekspertami tej komisji byli opiekunowie dzieci niepełnosprawnych i niepełnosprawnych dorosłych, bo oni tak naprawdę wiedzą więcej na ten temat niż niejeden urzędas w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - mówił na konferencji prasowej Artur Górczyński (Twój Ruch).

Górczyński oraz Wincenty Elsner zapowiedzieli też, że TR poprze rządowe propozycję zmian w świadczeniach pielęgnacyjnych dla opiekunów dzieci niepełnosprawnych pod warunkiem, że uwzględniona zostanie poprawka klubu, by pełne świadczenia przysługiwały już od początku 2015 r. - Z naszych obliczeń wynika, że będzie to kosztowało budżet ok. 112 milionów złotych. Taka kwota to pół promila całego budżetu - argumentował Górczyński.

Posłowie Twojego Ruchu są także za tym, by w ramach jednego aktu prawnego uregulować świadczenia zarówno dla opiekunów dzieci niepełnosprawnych, jak i dla opiekunów niepełnosprawnych dorosłych. Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejm ma debatować nad projektami ustaw, dotyczących świadczeń dla rodzin osób niepełnosprawnych.

- Dotychczas rząd Donalda Tuska potrafił błyskawicznie zabierać nam nasze pieniądze, tak jak w przypadku OFE, gdy w ciągu doby potrafiono ukraść nam 150 mld zł. Ten tydzień będzie testem, czy równie sprawnie potrafi oddawać pieniądze tym, którzy potrzebują najbardziej - mówił Elsner.

Komisja polityki społecznej i rodziny już we wtorek (1 kwietnia) zajęła się projektem ustawy podwyższającej świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców, którzy rezygnują z pracy, by opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem.

W wyniku protestów rodziców dzieci niepełnosprawnych tydzień temu rząd zaakceptował projekt przewidujący, że świadczenie pielęgnacyjne od maja wzrośnie do 1000 zł, od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł netto. Propozycja ma na celu podwyższenie kwoty wsparcia do wysokości odpowiadającej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę netto prognozowanemu na 2016 r. Rada Ministrów wygospodarowała pieniądze na jego realizację - blisko 200 mln zł - przesuwając środki z planu na remonty i budowę dróg lokalnych. Aby skrócić proces legislacyjny, projekt został skierowany do Sejmu jako poselski.

Protestujących od dwóch tygodni w Sejmie rodziców ta propozycja nie zadowala.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum