×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Twój Ruch chce "białego stolika" ws. służby zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia03 lutego 2014 14:36

"Biały stolik", czyli dyskusję specjalistów od ochrony zdrowia w celu znalezienia kompromisowych obszarów, proponuje Twój Ruch. Do dyskusji zaprasza ekspertów wszystkich partii. Według TR można omówić np. kwestię zwiększenia roli lekarza rodzinnego.

Twój Ruch chce "białego stolika" ws. służby zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
- Proponujemy, aby powstał stolik ekspercki - proszę tego nie mylić z białym szczytem. Chodzi o to, aby do tego stolika zaprosić ekspertów z wszystkich partii politycznych. Abyśmy usiedli i nie robili rewolucji, ale zaczęli naprawiać to, co się da. Zapraszamy panów Marka Balickiego, Bolesława Piechę, ministra Arłukowicza, panią Ewę Kopacz. To są osoby, które przez wiele lat tworzyły system ochrony zdrowia - powiedziała na konferencji prasowej Dorota Gardias, b. przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, "jedynka" koalicji Europa Plus Twój Ruch w wyborach do PE na Pomorzu.

Andrzej Rozenek (TR) tłumaczył, że prowadzona za zamkniętymi drzwiami rozmowa ekspertów byłaby przeciwieństwem burzliwej, politycznej debaty o służbie zdrowia, do jakiej doszło przy okazji wniosku o odwołanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. - To była pseudomerytoryczna dyskusja, przerzucanie się agresją, polityczną żółcią i argumentami z kosmosu - ocenił Rozenek.

Rozenek zapowiedział ponadto, że Twój Ruch w sprawie debaty eksperckiej jest gotów współpracować z premierem Donaldem Tuskiem. - Jeśli premier będzie chciał być gospodarzem i twórcą tego białego stolika, to my się podporządkujemy. Nie chodzi o to, aby zawłaszczyć pomysł rozmowy o służbie zdrowia. Chodzi o to, aby ta rozmowa się rozpoczęła i aby wydyskutować konkretne rozwiązania - zadeklarował polityk TR.

Gardias przekonywała, że eksperci będą mogli znaleźć obszary wspólne dla wszystkich wiodących ugrupowań politycznych. - Czas usiąść i znaleźć filary ochrony zdrowia, w których się dogadamy. Wieloletni plan naprawy sytuacji w ochronie zdrowia powinien powstawać ponad podziałami - dodała. Wśród możliwych obszarów kompromisowych TR wymienia m.in. zwiększenie roli lekarza rodzinnego.

Andrzej Włodarczyk (b.wiceminister zdrowia w latach 2007-08 oraz 2011-12) ocenił, że z dotychczasowych zapowiedzi wynika, iż plany przygotowywane przez ministra Bartosza Arłukowicza nie rozwiążą problemów w służbie zdrowia. Jak mówił, szans na poprawę sytuacji nie stworzy też zapowiadane przez resort wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych.

24 stycznia Sejm odrzucił wniosek PiS o wotum nieufności dla Arłukowicza. Według autorów wniosku - który poparły wszystkie kluby sejmowej opozycji - minister doprowadził do chaosu i zapaści w ochronie zdrowia. Głosowanie poprzedziły emocjonalne wystąpienia m.in. premiera Donalda Tuska, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i szefa SLD Leszka Millera. Arłukowicz zapowiedział m.in. skrócenie kolejek do lekarzy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze