Tusk: zapraszam Millera i Kaczyńskiego do debaty o ochronie zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2014 12:33

Donald Tusk oświadczył, że jest gotowy usiąść do konstruktywnej debaty o ochronie zdrowia z każdym. - Jeśli macie koncepcję, odwagę i dobrą wolę, w każdej chwili jestem do waszej dyspozycji - powiedział premier, zwracając się do szefów PiS i SLD.

Tusk: zapraszam Millera i Kaczyńskiego do debaty o ochronie zdrowia
- Zapraszam (...). Jeśli macie pomysły, które wymagają większości sejmowej i odwagi stanięcia wobec silnych lobby w systemie ochrony zdrowia, zapraszam do współpracy pod warunkiem, że naprawdę wiecie, o czym mówicie - powiedział premier Tusk.

Jak dodał, "mina prezesa Kaczyńskiego wskazuje na to, że nie bardzo jest zorientowany".

- Tak, jak proponowałem to już kilka tygodni temu, biorąc pod uwagę rocznicę okrągłego stołu, jestem gotów tej zimy, wiosny usiąść z każdym, także z premierem Millerem i premierem Kaczyńskim, przy jednym stole. Jeśli macie coś sensownego, konstruktywnego do powiedzenia, jeśli chodzi o system ochrony zdrowia, w każdej chwili jestem do waszej dyspozycji; jeśli macie koncepcję, odwagę i dobrą wolę - oświadczył szef rządu.

Jak powiedział Tusk, kiedy rozpoczynał urzędowanie jako premier w 2007 r., jedną z pierwszych jego decyzji była "próba zakończenia gorącego okresu konfrontacji pomiędzy władzą a ochroną zdrowia poprzez zwołanie białego szczytu".

- Wówczas podjęliśmy wysiłek, który był odpowiedzią na konfrontacyjne i siłowe działania rządu pisowskiego, których najbardziej drastyczny obraz mamy do dzisiaj w pamięci, czyli konfrontację z pielęgniarkami - powiedział.

Dodał też, że publiczna ochrona zdrowia nigdy nie jest źródłem satysfakcji obywateli nigdzie na świecie.

- Ale od tego czasu wspólnie pracujemy. Robimy błędy, uzyskujemy pozytywne efekty. Ale od tego czasu udało się uniknąć scenariusza konfrontacji, bo my scenariusza konfrontacji, bo my mięśni napinać przed pielęgniarkami nie zamierzaliśmy i nie zamierzamy - powiedział Tusk.

Jak podkreślił, w momencie, kiedy rząd zapowiedział przedstawienie programu skrócenia kolejek do specjalistów, "właśnie wtedy pojawia się wniosek o wotum nieufności wobec ministra Arłukowicza".

- Ciekawy jestem, czy tak naprawdę to wotum nieufności nie jest spowodowane obawą, że nam się znowu coś może udać i że waszym czarnym snem jest to, że być może w marcu naprawdę Polacy zobaczą, że jest realna szansa na skrócenie kolejek; być może to jest wasz czarny sen, że komuś w Polsce znowu się coś uda - powiedział premier.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum