Tusk: ustawa spowodowała obniżenie cen leków refundowanych i ogranicza zjawiska korupcyjne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2012 20:45

Pierwszym efektem obowiązywania ustawy jest obniżenie cen 60 proc. medykamentów z listy leków refundowanych - powiedział w czwartek (26 stycznia) premier Donald Tusk podczas sejmowej debaty nad wnioskiem o odwołanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Premier podkreślił, że główną intencją oraz - jak zapewnił - głównym skutkiem ustawy refundacyjnej "będzie w perspektywie większa ilość leków refundowanych i niższa cena większości z leków refundowanych".

Donald Tusk mówił, że rząd szuka metod, aby "leki, które są najbardziej potrzebne, najpowszechniej poszukiwane były w przyszłości bez wyjątku tańsze, a nie droższe wskutek wprowadzenia w życie tej ustawy".

Zdaniem Tuska o tym, że ustawa refundacyjna zaczyna działać w sposób zakładany przez rząd, świadczy też "radykalnie malejąca ilość skarg u Rzecznika Praw Pacjenta".

Premier Donald Tusk powiedział też, że ustawa refundacyjna ogranicza zjawiska korupcyjne na styku lekarz - firmy farmaceutyczne oraz służy obronie pacjenta i podatnika.

Premier zaznaczył, że "dramatyczna sytuacja" pacjentów po wejściu w życie ustawy refundacyjnej była spowodowana "konfliktem interesów kilku dużych grup, które uznały, że mogą stracić".

Tusk powiedział, że najtrudniejsze zapisy ustawy refundacyjnej przeciwdziałają brakowi jakiejkolwiek kontroli nad środkami publicznymi.

- Wszyscy wiedzieliśmy, tylko nikt nie miał - nie powiem czego, o jakiej części ciała myślę... Nikt nie miał odwagi, by podjąć decyzję, którą ostatecznie podjęła ówczesna minister Kopacz i kontynuował minister Arłukowicz - dodał.

Ocenił, że ustawa refundacyjna naraża interesy tych, którzy "poprzez pracę tysięcy przedstawicieli handlowych, którzy każdego dnia, każdej godziny odwiedzali prawie każdego polskiego lekarza".

Premier zwracając się do posłów opozycji, zaznaczył, że nie jest sztuką jedynie mówienie o konieczności ograniczenia za wszelką cenę "absolutnej samowoli koncernów farmaceutycznych, zjawisk korupcyjnych związanych ze stykiem lekarz-firma farmaceutyczna".

- Wszyscy o tym wiedzieli, wszyscy o tym mówili, nikt niczego nie zrobił - dodał.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum