×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Tusk: nie sądzę, by intencją PiS było leczenie dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia07 grudnia 2012 12:38

Nie sądzę, aby intencją PiS i prezesa Jarosława Kaczyńskiego było leczenie dzieci - tak premier Donald Tusk skomentował w piątek (7 grudnia) zapowiedź złożenia przez PiS wniosku o odwołanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Tusk: nie sądzę, by intencją PiS było leczenie dzieci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Klub PiS poinformował, że jeszcze w piątek (7 grudnia) złoży w Sejmie wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa resortu zdrowia. Te ma być efekt postawionego w ubiegłym tygodniu szefowi resortu zdrowia ultimatum - PiS dało mu tydzień na podjęcie działań, które zapewnią opiekę zdrowotną dzieciom.

W ocenie szefa rządu działania Prawa i Sprawiedliwości nie mają na celu zdrowia dzieci, a jedynie "polityczną grę". - Każdy ma do tego prawo, kto zasiada w parlamencie, chociaż ja zawsze uważam, że jest coś dwuznacznego w nadmiernym wykorzystywaniu trudnej sytuacji ludzi chorych do polityki - dodał premier. 

Tusk zauważył, że "sytuacja w szpitalach zawsze jest dramatyczna pod koniec roku i to nie ze względu na trudną sytuację pacjentów".

- Pod koniec roku dramatycznego wymiaru nabiera permanentny spór między szpitalami a NFZ i to jest kwestia wysokości kontraktów na przyszły rok. Te napięcia zawsze będą się powtarzały, bo każdy szpital chce udowodnić, że potrzebuje więcej pieniędzy, a NFZ musi pulę, którą ma do dyspozycji, podzielić najlepiej jak potrafi - mówił premier.

Według niego, sytuacja szpitali, jeśli mierzyć ją liczbą podpisanych kontraktów na rok 2013, "nie jest gorsza niż w latach ubiegłych" i "ponad 90 proc. szpitali ma podpisane kontrakty". - To pokazuje, że napięcie finansowe nie jest tak dramatyczne, jakby chciała opozycja - uważa Tusk.

Z kolei wiceszef resortu zdrowia Sławomir Neumann (PO) nazywa decyzję PiS „wilczym prawem opozycji”. Podkreśla, że między PO i PiS są "fundamentalne rozbieżności" w poglądach na ochronę zdrowia.

- W końcówce roku ochrona zdrowia jest miejscem, w którym można znaleźć napięcia. Są szpitale, które negocjują dzisiaj kontrakty, mieliśmy do czynienia z sytuacjami, gdzie część dyrektorów jednostek uznała, że można - trochę szantażując emocjonalnie NFZ - zamykać szpital przed pacjentami. To niestety się zdarza, a do tego dochodzą politycy, którzy ochoczo podskakują i wykorzystują takie sytuacje. Na grzbietach pacjentów chcą sobie podrobić parę punktów - powiedział Neumann w piątek dziennikarzom w Sejmie. 

-
Rozumiem, że PiS-owi nie pasuje styl naszej pracy, że staramy się w spokoju i z rozsądkiem zmieniać system ochrony zdrowia. Nie proponujemy nikomu kamaszy, nie zagłuszamy pielęgniarek - dodał wiceminister.

Przeciwko wotum nieufności dla ministra zdrowia opowie się też PSL. Poseł tej partii Stanisław Żelichowski powiedział, że wniosek PiS "nie ma szans". "To typowa zagrywka polityczna opozycji" - dodał. Jak zaznaczył, to do premiera należy ocena, czy dany minister się sprawdza. 

Wniosek poprze natomiast klub SLD. "Mamy chaos w ochronie zdrowia a największy zarzut do ministra Arłukowicza, to to, że niektóre szpitale przestały przyjmować najmłodszych" - powiedział dziennikarzom rzecznik SLD Dariusz Joński. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze