Turyści zaszczepieni przeciw COVID-19 nie wjadą do Izraela. Rząd zaostrza obostrzenia

Autor: oprac. KM • Źródło: The Jerusalem Post, Rynek Zdrowia19 lipca 2021 17:42

Zaszczepieni turyści mieli zyskać możliwość wjazdu do Izraela od 1 sierpnia. Teraz władze kraju zdecydowały o odłożeniu tego terminu. Powód: rosnąca liczba zakażeń koronawirusem

Zaszczepieni turyści muszą poczekać na podróż do Izraela. Ile? Nie wiadomo. Fot. Shutterstock
  • 1 sierpnia turyści nie przekroczą granicy Izraela - mimo że ta data była już przesuniętą w stosunku do ogłoszonej najpierw, czyli 1 lipca
  • Nowa planowana data nie jest ustalona
  • Czas, kiedy wariant Delta szaleje na świecie, nie jest odpowiedni do odbywania podróży - mówi prof. Nachman Ash, specjalista z ramienia izraelskiego resortu zdrowia
  • Rząd Izraela planuje wprowadzenie kolejnych środków ograniczających podróżowanie

Turyści zaszczepieni przeciw COVID-19 nie będą mogli przekroczyć granicy Izraela od 1 sierpnia, jak wcześniej planowano. Ogłosił to w niedzielę dyrektor generalny ministerstwa zdrowia Izraela, prof. Nachman Ash. Dodał, że władze będą opracowywać środki ogólnie ograniczające podróżowanie.

- Odraczamy datę zezwolenia na przyjazd turystów. Nie nastąpi to 1 sierpnia - powiedział, dodając, że nie wyznaczono nowej daty. - Niestety, obecna sytuacja nie pozwala nam na przyjazd turystów.

Wariant Delta szaleje. "To nie czas na podróże"

Dyrektor generalny ostrzegł również, że czas, kiedy wariant Delta "szaleje na całym świecie", nie jest odpowiedni na odbywanie zagranicznych podróży i zaznaczył, że władze sprawdzają możliwości ograniczenia podróżowania, w tym poprzez rozszerzenie listy krajów objętych zakazem podróży.

Urzędnicy ds. zdrowia rozważają kilka opcji, które przedstawią rządowi, w tym zamknięcie lotnisk dla podróży bez wyraźnego wskazania i wprowadzenie obowiązkowej izolacji dla wszystkich podróżnych - niezależnie od statusu zaszczepienia i kraju, z którego pochodzą.

Jednak zgodnie ze sprawozdaniem najbardziej prawdopodobnym zaleceniem będzie znaczne rozszerzenie listy krajów objętych zakazem podróżowania lub krajów, do których kierowane są tzw. ostrzeżenia dla podróżujących. W obu przypadkach wszystkie osoby powracające z podróży będą musiały poddać się kwarantannie.

Wcześniej w niedzielę premier Naftali Bennett dyskutował z rządem nad większym egzekwowaniem przepisów koronawirusowych. System miałby objąć wykorzystanie środków technologicznych, a także zaangażowanie funkcjonariuszy policji i tzw. lokalnych inspektorów.

- Naszym celem jest ustanowienie rozsądnych wytycznych razem z agresywnym i skutecznym egzekwowaniem ich naruszeń - powiedział Bennett. - Każdy, kto narusza wytyczne, stanowi zagrożenie dla zdrowia własnego i zdrowia reszty obywateli Izraela. Nie pozwolimy na to. Wariant Delta szaleje na całym świecie, a regulacje w tym zakresie są kluczowym elementem w walce z pandemią i w celu pokonania mutacji.

Izrael będzie śledzić swoich obywateli. Wszystko dla bezpieczeństwa

Izraelski rząd zadecydował, że zweryfikowani przewoźnicy, którzy naruszą zasady izolacji, zostaną oskarżeni o popełnienie przestępstwa. Ponadto Bennett nakazał ministerstwu i prokuratorowi generalnemu uregulowanie prawnego aspektu stosowania narzędzi technologicznych do monitorowania osób poddanych kwarantannie, w tym umożliwiających policji weryfikację lokalizacji osób pozostających w izolacji za pośrednictwem systemu SMS.

Prawo w pierwszym rzędzie będzie egzekwowane wobec uczestników wesel i innych wydarzeń uważanych za niosące wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji. Począwszy od środy, wesela i imprezy planowane na ponad 100 uczestników będą ograniczone tylko do zaszczepionych, ozdrowieńców, osób z negatywnym wynikiem testu i posiadaczy tzw. "Happy Badge".

W Izraelu rośnie liczba przypadków COVID-19. Szczepionka Pfizer nie wypadła tam dobrze w badaniach

Tylko w sobotę Izrael poinformował o ok. 430 nowych przypadkach zakażenia, co stanowiło 1,47 proc. z 33 tys. przeprowadzonych testów. Poprzedniego dnia odnotowano 1120 przypadków na 76 tys. testów, a to największa taka liczba w Izraelu od od marca. Jeszcze w początkach czerwca w kraju rejestrowano 10-20 nowych przypadków dziennie. Ash powiedział, że liczba ciężko chorujących pacjentów ma wzrosnąć.

W piątek Bennett poinformował, że wśród Izraelczyków szczepionka Pfizer jest mniej skuteczna przeciwko wariantowi Delta, który obecnie odpowiada za zdecydowaną większość przypadków COVID-19 w Izraelu.

- Nie wiemy dokładnie, w jakim stopniu szczepionka pomaga, ale w znacząco mniejszym [niż się spodziewano - red.] - zauważył. W Izraelu są prowadzone badania, które mają pokazać, co jest przyczyną spadku skuteczności szczepionki oraz, czy czas, jaki upłynął od otrzymania dwóch dawek, jest głównym czynnikiem. Badane są też inne czynniki, takie jak wiek lub choroby współistniejące.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum