Trzynastu członków Rady Medycznej przy premierze złożyło rezygnację

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia14 stycznia 2022 13:41

Trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej złożyło na ręce premiera Mateusza Morawieckiego rezygnację z doradzania rządowi w sprawie epidemii - informuje PAP. To protest przeciwko pomijaniu przez rząd ich rekomendacji w walce z koronawirusem.

Trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej przy premierze złożyło rezygnację Fot. PAP/Mateusz Marek
  • W piątek, 14 stycznia, odbyło się spotkanie Rady Medycznej z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim
  • W trakcie spotkania 13 z 17 członków Rady Medycznej złożyło rezygnację z zasiadania w radzie
  • Chodzi o pomijanie ich rekomendacji przez rząd w walce z COVID-19
  • Eksperci, którzy złożyli rezygnacje, wydali oświadczenie. - Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania Rządu - napisali
  • W radzie pozostał m.in. główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban

Członkowie Rady Medycznej złożyli rezygnację

W piątek, 14 stycznia, w południe odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z Radą Medyczną. 

W trakcie spotkania trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej złożyło na ręce premiera rezygnację z doradzania rządowi w sprawie epidemii - informuje PAP.

To protest przeciwko pomijaniu przez rząd ich rekomendacji w walce z koronawirusem.

- Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania Rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków Rządu lub urzędników państwowych - napisało w oświadczeniu 13 członków rady, którzy zrezygnowali z zasiadania w radzie.

Oświadczenie ekspertów Rady Medycznej po rezygnacji

Pod oświadczeniem podpisali się prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simom, prof. Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki.

Rezygnacji nie złożyło czworo członków tego gremium m.in. główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban.

W Radzie Medycznej pozostają także prof. Piotr Czauderna,  dr n med. Artur Zaczyński i prof. dr hab. n. med. Tomasz Laskus.

Rada Medyczna przy premierze Mateuszu Morawieckim

Przypomnijmy, że Rada Medyczna powstała na podstawie zarządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r. w sprawie utworzenia Rady Medycznej do spraw COVID-19 przy Prezesie Rady Ministrów.

Zgodnie z zarządzeniem, Rada Medyczna to organ pomocniczy premiera Mateusza Morawieckiego.

W jej skład wchodzi przewodniczący - główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban oraz 16 ekspertów medycznych.

Do zadań Rady Medycznej należy przede wszystkim:

  • analiza i ocena bieżącej sytuacji w kraju,
  • opracowywanie propozycji działań
  • opiniowanie aktów prawnych, takich jak rozporządzenia, które wprowadzają nowe zasady i ograniczenia w kraju.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum