Trzy sejmowe komisje o instrumentach walki z otyłością dzieci i młodzieży

Autor: jj/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2021 17:20

W środę (20 stycznia) odbyło się połączone posiedzenie trzech sejmowych komisji poświęcone popularyzacji sportu wśród dzieci i młodzieży jako instrumentu walki z otyłością. W trakcie dyskusji rozszerzono znacząco zakres instrumentów, które mają przeciwdziałać otyłości młodego pokolenia.

Trzy sejmowe komisje o instrumentach walki z otyłością dzieci i młodzieży
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podkreślał Ireneusz Raś (KO), przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, z informacji raportu przygotowanego przez NIK wynika, że jest duży problem z realizacją popularyzacji i wdrażaniem programów finansowanych przez ministra właściwego dla sportu, które są kierowane dla dzieci i młodzieży.

- NIK stwierdził, że za zwielokrotnieniem ilości środków przeznaczonych na dodatkowe zajęcia sportowe w szkołach nie zwiększa się liczba uczestniczących w takich zajęciach. Zgłaszam wniosek, aby minister edukacji tę sytuację przeanalizował i spowodował, aby efektywność tych środków, które rząd przeznacza na sport była lepsza - mówi poseł Raś.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wskazał, że rok 2020 - rok pod znakiem koronawirusa - nie sprzyjał aktywności fizycznej szczególnie dzieci i młodzieży.

- WHO podaje, że średnio w okresie pandemii człowiek przytył ok. 4 kilogramów. Prawidłowe żywienie od najmłodszych lat i aktywność fizyczna są bardzo ważnymi czynnikami determinującymi zdrowie w latach późniejszych. Regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza w okresie wzrastania człowiek pobudza sprawność układu krążenia, układu oddechowego i pomaga w utrzymaniu sprawności fizycznej całego organizmu i zmniejsza w wieku późniejszym ryzyko występowania chorób przewlekłych - podkreślał wiceminister.

Informował, że WHO szacuje, że na świecie do roku 2025 będzie ok. 70 mln dzieci z nadmierną wagą ciała, z czego 5 mln dzieci w wieku do 5 lat. Szacuje się, że liczba dzieci otyłych powyżej 5. roku życia, których było w 1975 z 11 mln wzrośnie do 124 mln.

- Polskie dzieci zaliczane są niestety do najczęściej tyjących w Europie. Zgodnie z wynikami badań już 10 proc. dzieci w wieku od 1 do 3 lat ma otyłość lub nadwagę, a dodatkowo 18,4 proc. jest zagrożone nadmierną masą ciała. Problem nadwagi dotyczy niemal co trzeciego dziecka w wieku 8 lat. W przedziale wieku od 10 do 16 lat - u gimnazjalistów ten problem dotyczy 22 proc., a u gimnazjalistek - 16 proc. - podkreślał wiceminister, dodając, że problemy otyłości i nadwagi dotyczą także dorosłej populacji Polaków.

Jak mówił wiceminister, ogólna sprawność fizyczna dzieci i młodzieży w Polsce, zgodnie z oceną międzynarodowej agencji, która analizowała dane z 18 krajów europejskich, Polska zajęła razem z Niemcami, Danią i Estonią przedostatnie miejsce.

Niestety, dodał wiceminister, aż 56 proc. Polaków w 2017 roku stwierdziło, że nigdy nie ćwiczy ani nie uprawia żadnego sportu, a jest to bardzo ważne, bo jeśli rodzice nie dają osobistego przykładu swoim dzieciom, to także i one tej aktywności fizycznej nie prowadzą.

Jak wskazał prof. Artur Mamcarz z III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia, w kardiologii posługujemy się wytycznymi, a mówiąc o aktywności fizycznej pierwsze wytyczne, w tym zakresie, dał nam Wojciech Oczko, lekarz Stefana Batorego. 

- Mówił, że ruch jest w stanie zastąpić każdy lek, a wszystkie leki razem wzięte nie są w stanie zastąpić ruchu - podkreślał prof. Mamcarz.

Zachęcał posłów do zainteresowania się globalną inicjatywą ''Miasta zmieniają cukrzycę'' związaną z trzema dużymi ośrodkami: centrum diabetologicznym w Kopenhadze, University College w Londynie oraz firmę Novo Nordisk, która aktywizuje miasta na całym świecie - Warszawa jest jednym z nich, podobnie jak Kraków. Celem działań i powołanego instytutu i rady naukowej tego projektu jest, aby edukacyjne inicjatywy spowodowały w przyszłości mniejsze prawdopodobieństwo występowania cukrzycy.

- Niestety cukrzyca występuje u coraz młodszych ludzi. W mojej opinii otyłość będzie jednym z głównych problemów klinicznych naszych czasów. Rada naukowa tego projektu, która gromadzi ekspertów, organizacje pacjenckie, towarzystwa naukowe chce najpierw w ramach poszczególnych miast najpierw ocenić skalę problemu takich ośrodkach. W szkołach ma prowadzić edukację pokazując, jakie znaczenie ma aktywność fizyczna i modyfikacje dietetyczne w zmniejszaniu prawdopodobieństwa wystąpienia otyłości u dzieci i młodzieży i cukrzycy w przyszłości - mówił prof. Mamcarz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum