Trzy powiaty najbardziej dotknięte pandemią. Obejmą je nowe restrykcje?

Autor: KM • Źródło: Rynek Zdrowia01 października 2021 11:45

COVID-19. Odsetek pozytywnych testów w woj. lubelskim wynosi 8 proc., podczas gdy w całym kraju jest to 3 procent - poinformował podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Mamy 8 proc. zakażeń w woj. lubelskim - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Foto: PAP/ Piotr Nowak
  • Adam Niedzielski poinformował o trzech powiatach na Lubelszczyźnie najbardziej dotkniętych pandemią
  • Już w środę rzecznik resortu mówił, że powiaty łęczyński, lubelski i janowski kwalifikują się do strefy żółtej
  • W woj. lubelskim 8 proc. testów pod kątem zakażenia koronawirusem to testy z pozytywnym wynikiem

8 proc. pozytywnych wyników testów w Lubelskiem

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji w Lublinie poinformował, że w woj. lubelskim 8 proc. testów pod kątem zakażenia koronawirusem to testy z pozytywnym wynikiem. To dużo w stosunku do zakażeń w skali kraju - odsetek pozytywnych wyników w Polsce to 3 procent.

Niedzielski zaapelował o noszenie maseczek i przestrzeganie reżimu sanitarnego. Dodał, że nie można dopuścić do tego, by dać czwartej fali pandemii przestrzeń do rozwoju. - Wymaga to od nas świadomej postawy i zaangażowania w akcję szczepień - podkreślił.

Zwrócił się ponadto do władz lokalnych i służb o egzekwowanie m.in. noszenia maseczek. Zaakcentował, że jest to wsparcie walki z czwartą falą pandemii.

Niedzielski: obostrzenia wciąż obowiązują

Adam Niedzielski poinformował o trzech powiatach na Lubelszczyźnie najbardziej dotkniętych pandemią (w środę rzecznik rządu poinformował, że  powiaty łęczyński, lubelski i janowski powinny znaleźć się w żółtej strefie). - Takie powiaty rzeczywiście wymagają podjęcia działań - przyznał minister. - Będziemy bardzo uważnie monitorować sytuację i będziemy zaczynali przede wszystkim od pewnego egzekwowania tych restrykcji, które w tej chwili są wprowadzone, bo mamy przecież cały czas obowiązujące limity w różnych miejscach - podkreślił.

Szef resortu zdrowia przypomniał, że z limitów wyłączone są osoby zaszczepione. - Myślę, że po okresie wakacyjnego rozluźnienia dyscypliny sanitarnej będziemy wracali do ścisłego egzekwowania obowiązku noszenia maseczek, przede wszystkim w pomieszczeniach zamkniętych - zaznaczył.

- Patrzymy przede wszystkim w skali ogólnokrajowej - mówił minister, odnosząc się do potencjalnego wprowadzenia dodatkowych restrykcji. W ocenie Niedzielskiego na razie liczba zakażeń w skali kraju nie uzasadnia jakichkolwiek ruchów dotyczących zwiększenia obostrzeń.

5 tys. zakażeń pod koniec października to realny scenariusz

- Przewidujemy, że na koniec października średni poziom zakażeń będzie wynosił mniej więcej 5 tysięcy - powiedział Niedzielski, uwzględnił jednak zmniejszenie liczby hospitalizacji w stosunku do poprzednich fal pandemii ze względu na szczepienia.

- Na koniec października będziemy mieli około 3,5 do 4 tys. hospitalizacji - poinformował minister. - Te parametry cały czas oznaczają, że mieścimy się w tak zwanej minimalnej infrastrukturze zabezpieczającej chorych na COVID - mówił Niedzielski, odnosząc się do infrastruktury szpitalnej. 

- Na razie nie ma takiej perspektywy, żeby te obostrzenia ogólnokrajowe zwiększać. Jeżeli chodzi o podejście lokalne, to jeżeli będziemy widzieli sygnały, że sytuacja jest bardzo krytyczna, to wtedy na poziomie powiatowym możemy ewentualnie rozważać pewne działania - zaznaczył minister zdrowia i wyjaśnił, że przede wszystkim oczekuje zwiększenia liczby patroli kontrolujących przestrzeganie reżimu sanitarnego.

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum