×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Trzeba wspierać szpitale szkolące lekarzy

Autor: Grzegorz Mazur/Rynek Zdrowia26 listopada 2013 15:46

Zbyt wielu młodych lekarzy nie ma w województwie łódzkim możliwości kontynuowania procesu kształcenia - mówi nam Grzegorz Mazur, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi*.

Trzeba wspierać szpitale szkolące lekarzy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Łódzkiem pogłębia się luka pokoleniowa dotycząca lekarzy specjalistów: średnia wieku w wielu dziedzinach wynosi około 50 lat, przy czym brakuje zastępowalności.

Kolejnym problemem są rezydentury, które zaspokajają w regionie zaledwie 50 proc. zapotrzebowania. Zbyt mało jest także miejsc akredytacyjnych. Stąd mój apel, także do dyrektorów szpitali, ktorzy wolne miejsca nie zawsze wykazują. Najtrudniej je pozyskać w przypadku specjalizacji w dziedzinie chorób wewnętrznych, a także w anestezjologii i w chirurgii.

Niezbędne wydaje się tu wsparcie dla szpitali, które te miejsca tworzą i szkolą lekarzy: takie placówki powinny otrzymywać dodatkowe fundusze, traktowane jako inwestycja w standardy nowoczesnego leczenia.

Mamy także problem ze specjalistami z I stopniem specjalizacji, których pozbywają się pracodawcy ze względu na niższą punktację stosowaną przez NFZ, niż w przypadku specjalistów z II stopniem. Wspieramy naszych kolegów apelami i stanowiskami kierowanymi do resortu zdrowia w celu umożliwienia im w tym okresie przejściowym dokończenie specjalizacji. Liczymy, że sprawa znajdzie w końcu pomyślne rozwiązanie.

Ponadto niedostatek środków w systemie i niejasny podział kompetencji skutkują trudnymi sytuacjami w relacjach lekarz-pacjent, które mają najczęściej miejsce w SOR-ach i izbach przyjęć.

Do SOR-ów zgłaszają się pacjenci, którzy nie mogą gdzie indziej uzyskać potrzebnych, w tym także diagnostycznych, świadczeń zdrowotnych. Efektem jest brak czasu, przemęczenie i przytłoczenie nadmiarem obowiązków lekarzy pracujących w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Towarzyszy temu bardzo niepokojące zjawisko wzmagającej się agresji słownej i fizycznej ze strony pacjentów.

*Wypowiedź zarejestrowana podczas łódzkiej konferencji Rynku Zdrowia (Łódź, 25 listopada) w ramach cyklu Regionalne Spotkania Menedżerów Ochrony Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze