Trzeba postawić na leczenie uzależnionych?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2011 13:00

Globalna wojna przeciwko narkotykom nie powiodła się. Rządy powinny rozważyć legalizację marihuany i innych kontrolowanych substancji - uważa Światowa Komisji ds. Polityki Narkotykowej.

Trzeba postawić na leczenie uzależnionych?
Najnowszy raport Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej przekonuje, że trwająca od dekady „globalna wojna z narkotykami nie powiodła się, co pociągnęło dewastujące konsekwencje dla społeczeństw i jednostek na całym świecie”. 24-stronicowy dokument ma być opublikowany 2 czerwca.

„Przywódcy polityczni i osoby publiczne powinny mieć odwagę, aby wyrazić publicznie to, co wielu z nich przyznaje prywatnie: że dowody pokazują, iż represyjne strategie nie rozwiążą problemu narkotyków oraz że wojna z narkotykami nie została i nie może być wygrana” - głosi raport.

W skład 19-osobowej komisji wchodzą m.in. były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan, były wysoki urzędnik w administracji amerykańskich prezydentów R. Reagana i R. Nixona - George P. Schultz, byli prezydenci Meksyku, Brazylii, Kolumbii, pisarze Carlos Fuentes i Mario Vargas Llosa oraz brytyjski biznesmen Richard Branson.

Autorzy raportu uważają, że rządy zamiast walczyć z konsumentami narkotyków, „którzy nie szkodzą innym”, powinny rozważyć zakończenie karania za używanie narkotyków i wypróbować inne modele prawne, które uderzą w zorganizowane grupy przestępcze i pomogą ludziom uzależnionym.

Komisja opowiedziała się za polityką narkotykową opartą na sprawdzonych empirycznie metodach, które obniżają poziom przestępczości, sprzyjają podwyższeniu standardów zdrowotnych oraz rozwojowi społecznemu i gospodarczemu. Szczególnie krytyczna była wobec USA, które zdaniem członków komisji muszą zmienić politykę antynarkotykową - z nastawionej na zwalczanie przestępczości na nastawioną na opiekę medyczną i prawa człowieka.

- Uzależnienie od narkotyków jest chorobą, której z powodzeniem można zapobiec i leczyć. Szerszy dostęp do narkotyków, co sugeruje ten raport, sprawi, że będzie trudniej zapewnić naszym społeczeństwom zdrowie i bezpieczeństwo - przekonuje rzecznik amerykańskiego Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Biuro powołuje się na statystyki, według których w USA w porównaniu z sytuacją sprzed 30 lat, w ciągu ostatnich pięciu lat poziom spożycia kokainy wśród młodych ludzi spadł o 30 proc.

Z kolei autorzy raportu powołują się na szacunki ONZ, według których pomiędzy rokiem 1998 a 2008 spożycie opiatów na całym świecie wzrosło o 34,5 proc., kokainy o 27 proc., a marihuany o 8,5 proc.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum