Trzaskowski zapowiada: w weekendy pomoc medyczna w każdej dzielnicy Warszawy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 września 2018 16:56

Warszawiacy tak jak dawniej będą mogli uzyskać pomoc medyczną w weekendy, święta oraz w nocy w jednej przynajmniej przychodni w każdej dzielnicy - zapowiedział w sobotę na briefingu prasowym kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski zapowiada: w weekendy pomoc medyczna w każdej dzielnicy Warszawy
Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski Fot. PTWP

Deklaracja ta jest kolejną w tym tygodniu propozycją Trzaskowskiego dotyczącą pakietu "Zdrowa Warszawa". Związane z tym spotkanie z dziennikarzami odbyło się przed Szpitalem Dziecięcym im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej.

Radna PO Aleksandra Głowacka wyjaśniła, że w październiku 2017 r. zmieniły się zasady świadczenia pomocy lekarskiej w dni wolne od pracy, w weekendy, święta oraz w nocy. - Obecnie wygląda to w ten sposób, że mieszkańcy mogą szukać pomocy tylko w szpitalach i w placówkach, z którymi szpitale mają podpisane umowy - pokreśliła. - Wcześniej warszawiacy mogli pomocy lekarskiej szukać w przychodniach w każdej dzielnicy - zaznaczyła radna.

Trzaskowski zapowiedział, że bierze na siebie zobowiązanie, iż przynajmniej w jednej przychodni w każdej dzielnicy miasto zadba o to, żeby od godz. 8.00 do 18.00 były dyżury w weekendy i święta. - W momencie kiedy zdarzy się coś nieprzewidywanego, każdy będzie mógł przyjechać do przychodni, a my zapewnimy dyżury i zapłacimy za nie - zadeklarował.

Zdaniem Trzaskowskiego, chodzi o to, żeby "nie trzeba było jechać do szpitala i godzinami czekać w długich kolejkach". Jak dodał koszt tego kolejnego programu z pakietu "Zdrowa Warszawa" szacowany jest na 7 mln zł.

Głowacka przypomniała, że w ramach tego pakietu zaproponowano już dofinansowanie do szczepionek (przeciwko grypie, wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV oraz sześcioskładnikowej szczepionce pozwalającej zmniejszyć liczbę szczepień dzieci) oraz opłacenie dodatkowych dyżurów specjalistów, żeby zmniejszyć występujące na co dzień kolejki do m.in. okulistów, ortopedów i kardiologów. - Teraz mówimy o rozwiązaniu problemów nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej - dodała radna.

Trzaskowski wyjaśnił, że na program "Zdrowa Warszawa" zamierza w sumie przeznaczyć około 50-60 mln zł.

- Trzeba jednak pamiętać, że oprócz tego dopłacamy do szpitali miejskich. Proponujemy (z pakietu "Zdrowa Warszawa") ekstra dodatkowe dyżury w weekendy, specjalistów oraz działania profilaktyczne. Ale to nie koniec, będziemy mówili jeszcze o kolejnych pomysłach - zadeklarował. Polityk przyznał, że "różnica między kandydatami na prezydenta Warszawy będzie bardzo mała i do samego końca trzeba będzie walczyć o każdy głos.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum