Trzaskowski: wprowadzimy urlopy wytchnieniowe dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2018 13:31

Zwiększone wydatki na usuwanie barier architektonicznych oraz "urlopy wytchnieniowe" dla opiekunów osób niepełnosprawnych - to niektóre punkty program wsparcia dla niepełnosprawnych, który przedstawił w piątek (3 sierpnia) kandydat PO i N na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski.

Fot. Shutterstock

- Po pierwsze będziemy chcieli wprowadzić specjalne urlopy wytchnieniowe dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami, tak żeby grupa wyspecjalizowanych asystentów mogła pomóc takim rodzicom, żeby oni na kilka dni mogli odetchnąć i odpocząć, albo w wyspecjalizowanych placówkach, albo w domu - zależnie od życzeń rodziców - powiedział Trzaskowski podczas piątkowej konferencji prasowej przed Instytutem Głuchoniemych na Pl. Trzech Krzyży w Warszawie.

Drugą propozycją jest - mówił kandydat - "rozwijanie transportu dla osób z niepełnosprawnościami". Trzaskowski chciałby zapewnić im "specjalną pulę darmowych przejazdów taksówkami, oczywiście na koszt samorządu".

Zaproponował także zatrudnianie takich osób w placówkach samorządowych. - Chcielibyśmy, żeby w najbliższych latach, zarówno ratusz jak i dzielnice, zatrudniły co najmniej pięćset osób z niepełnosprawnościami, po to, żeby po pierwsze dbać o równouprawnienie, a z drugiej strony, żeby zadbać o ścisłą integrację osób z niepełnosprawnościami w naszym społeczeństwie, poprzez właśnie możliwość podjęcia pracy - zaznaczył Trzaskowski.

Pytany o szacowane koszty realizacji swoich propozycji, Trzaskowski poinformował, że roczne wydatki na usuwanie barier architektonicznych wzrosłyby z dwóch do sześciu milionów złotych. 

Dodał, że trwają obliczenia wydatków na urlopy wytchnieniowe dla opiekunów osób niepełnosprawnych i "pulę" na ich darmowe przejazdy taksówkami.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum