Trzaskowski przedstawił program dla seniorów: m.in. centrum geriatrii i bilans 70-latka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 marca 2018 14:50

Budowa wind w warszawskich budynkach, stworzenie Warszawskiego Centrum Geriatrii i powołanie Centrum Usług Społecznych - to niektóre elementy programu dla seniorów, które przedstawił kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Fot. archiwum

Trzaskowski przedstawił w czwartek (15 marca) pakiet rozwiązań dla seniorów, który chciałby zrealizować, jeśli wygra jesienią wybory na prezydenta stolicy. Jak mówił, jego program dla Warszawy poświęcony seniorom składa się z czterech elementów.

Pierwszy z nich, pod nazwą "Seniorzy aktywni" zakłada wspieranie miejsc aktywności starszych osób, takich jak uniwersytety trzeciego wieku czy plenerowe siłownie. Polityk zapowiedział tworzenie klubów seniora, a także stworzenie specjalnej strony internetowej dla seniorów, gdzie będą mogli się dowiedzieć o wszystkich usługach przygotowanych dla nich przez miasto.

W części programu poświęconej ochronie zdrowia Trzaskowski zapowiedział programy profilaktyczne, w tym bilans siedemdziesięcio- i osiemdziesięciolatka. - To jest również kwestia opieki długotrwałej. Mamy w Warszawie ośrodki tego typu opieki, choćby na Białołęce, ale jest konieczność budowania kolejnych miejsc. 200 łóżek to jest potrzeba najbardziej paląca - ocenił.

Trzaskowski chce też stworzyć Warszawskie Centrum Geriatrii.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo seniorów, polityk chciałby przeprowadzić audyt infrastruktury stolicy, który sprawdzi, czy jest ona dostosowana do potrzeb seniorów. Trzaskowski szczególnie chce skontrolować rozmieszczenie przystanków komunikacji miejskiej, czy znajdują się one w bliskiej odległości od szpitali i przychodni.

- Seniorzy zaopiekowani - to hasło czwartej części programu Trzaskowskiego, w której kandydat na prezydenta stolicy proponuje pilotażowy program budowy wind w warszawskich budynkach, na który by przeznaczono - jak mówił - 5 mln zł. W ten sposób polityk chce przeciwdziałać tzw. syndromowi więźniów czwartego piętra.

- Specjalnie zależy mi na powołaniu Centrum Usług Społecznych, gdzie seniorzy będą mogli przyjść, zadzwonić czy skontaktować się internetowo i tam będą zgromadzone wszystkie usługi społeczne, które miasto będzie świadczyć, również dla seniorów - powiedział.

Na początku lutego Trzaskowski przedstawił swoją propozycję programową dotyczącą sytuacji kobiet. Zapowiedział wówczas m.in. bezpłatne żłobki publiczne, równouprawnienie płacowe w urzędach i spółkach miejskich, edukację seksualną w szkołach, programy zdrowotne oraz walkę z przemocą wobec kobiet.

Państwowa Komisja Wyborcza informowała pod koniec stycznia, że tegoroczne wybory samorządowe mogą odbyć się w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada.

W listopadzie zeszłego roku doszło do porozumienia między PO i Nowoczesną, zgodnie z którym Rafał Trzaskowski jest kandydatem obu partii na prezydenta Warszawy, a polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej - na wiceprezydenta stolicy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum