Rynek Zdrowia | 14-04-2021 10:21

Trzaskowski o punktach masowych szczepień w Warszawie: chaos trwa

Nie ma jeszcze decyzji co do lokalizacji masowych punktów szczepień w Warszawie. Wydaje się, że jedną z najlepszych byłby stadion Legii - mówi Rafał Trzaskowski.

Potrzebna jest współpraca ze stroną rządzącą - mówił Rafał Trzaskowski Fot. FB

  • Przyczyną zamieszania z punktami szczepień masowych w Warszawie jest chaotyczny przekaz rządu - twierdzi Trzaskowski
  • Jedną z najlepszych lokalizacji dla takiego punktu w Warszawie jest stadion Legii - zaznacza
  • W tym miejscu możliwe jest zaszczepienie ok. 30 tys. osób tygodniowo - dodaje

- Dlaczego zamiast zapowiadanych kilkunastu masowych punktów szczepień będą tylko cztery? Przyczyną jest chaos ze strony rządu, który najpierw zwrócił się do samorządów o przygotowanie możliwie największej liczby takich punktów, a potem okazało się, że nie będzie aż takiej liczby szczepionek - wyjaśniał w środę na antenie Radia Zet prezydent Warszawy.

- Chaos trwa, bo jeszcze kilka dni temu premier mówił, że będzie tylko jeden masowy punkt szczepień, a teraz okazuje się, że jest jednak szansa na więcej. Tyle, że nie w kwietniu, a zapewne dopiero w maju - dodał.

- Nie ma jeszcze także decyzji, w jakich miejscach w Warszawie takie punkty mogłyby funkcjonować. Wydaje się, że jedną z najlepszych lokalizacji byłby stadion Legii, ponieważ jest on najlepiej przygotowany i najłatwiej do niego dojechać. Mogłoby tam pracować 30 zespołów szczepiennych jednocześnie. Mam nadzieję, że będzie to właśnie stadion Legii i że takich puntów uda się uruchomić jak najwięcej. Ale wszystko zależy od rządzących i od dostaw szczepionek - zastrzegł Rafał Trzaskowski.

Kiedy ruszy szczepienie w punktach masowych?

Jak przypomniał, wcześniej zapowiadano, że rząd będzie gotowy do dostarczenia szczepionek do punktów masowych od 19 kwietnia. - Obecnie wiadomo, że dokładnej daty nie ma, ale wszystko wskazuje na to, że dostawy te będą opóźnione i cała akcja ruszy w przyszłym miesiącu - zaznaczył.

- Pytanie, ile osób będziemy w stanie zaszczepić. Planując 13 punktów szczepień zakładaliśmy, że możliwe będzie szczepienie 80 tys. osób tygodniowo. Około 30 tys. osób w tygodniu można by było zaszczepić na samym tylko stadionie Legii - ocenił prezydent stolicy.

- Choroba zmienia perspektywę. Jeśli chodzi o nasze relacje z rządzącymi, potrzebna jest teraz współpraca, a nie złośliwe rzucanie kłód pod nogi. Mam nadzieję, że  w tej akurat sprawie uda się ją teraz nawiązać. Na szczeblu roboczym układa się ona wcale nieźle, ale często niestety wkracza w nią polityka, czego najlepszym przykładem może być Szpital Południowy - podsumował.