Trzaskowski o koronawirusie w stolicy: w ciągu ostatnich 14 dni ponad tysiąc zakażeń, zajęcia zawieszono w...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 września 2020 15:10

W ciągu ostatnich 14 dni w stolicy stwierdzono ponad tysiąc przypadków zakażenia koronawirusem; od 1 września zawieszono zajęcia w 12 szkołach, a u 87 osób stwierdzono zakażenie COVID-19 - poinformował w poniedziałek (28 września) prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski o koronawirusie w stolicy: w ciągu ostatnich 14 dni ponad tysiąc zakażeń, zajęcia zawieszono w...
- W ciągu ostatnich czternastu dni, licząc do niedzieli, stwierdzono 1056 zakażeń koronawirusem w Warszawie - poinformował Rafał Trzaskowski. Fot. PTWP

W poniedziałek odbył się sztab kryzysowy ws. sytuacji epidemicznej i działań m.st. Warszawy w związku z pandemią koronawirusa. Po jego zakończeniu na konferencji prasowej prezydent miasta Rafał Trzaskowski przekazał, że podobne sztaby będą odbywały się cyklicznie, dwa lub trzy razy w tygodniu.

- W ciągu ostatnich czternastu dni, licząc do niedzieli, stwierdzono 1056 zakażeń koronawirusem w Warszawie -  poinformował Trzaskowski. Podkreślił, że odebrał dziś także raporty z podlegających mu placówek edukacyjnych oraz szpitali.

- Kontynuujemy dezynfekcję przestrzeni publicznej. Każdej nocy, jeśli nie pada deszcz, dezynfekowana jest ta przestrzeń, m.in. 200 wiat przystankowych i pętli oraz kilkadziesiąt kilometrów ulic - dodał.

Mówiąc o edukacji, Trzaskowski wskazał, że od 1 września zawieszono zajęcia w 12 szkołach, a u 87 osób stwierdzono zakażenie COVID-19. 50 z nich to nauczyciele, 31 - uczniowie, a sześcioro to pracownicy administracyjni. Wśród pracowników oświaty na kwarantannie przebywało dotąd 1155 osób. "Sytuacja jest pod kontrolą, ale to cały czas się może zmienić" - powiedział.

Trzaskowski przekazał ponadto, że z 115 respiratorów dostępnych w stolicy zajętych jest obecnie 70.

- Będziemy się starali dbać o to, żeby te respiratory były dostępne - dodał.

Jak mówił, na całym Mazowszu wykonuje się ok. 3 tys. testów dziennie - nie wiadomo, ile testów wykonywanych jest w samej Warszawie. Zgodnie z przekazanymi informacjami, jeśli chodzi o ogniska zachorowań, praktycznie nie ma ich w DPS-ach, ani żłobkach.

- Otrzymujemy natomiast takie informacje, że coraz więcej jest chorych w wieku między 10 a 25 lat - powiedział Trzaskowski.

Apelował przy tym do rządu o "jeszcze bliższą współpracę" i wyraził nadzieję, że nie ziszczą się "pesymistyczne scenariusze".

- Niemniej jednak musimy być na nie gotowi - podkreślił prezydent stolicy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum