Trwają społeczne konsultacje programu PO "Polska Seniora"

Autor: Sylwia Wierczyńska - PAP/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2018 15:41

Czek opiekuńczy, asystent osób starszych, senioralny budżet obywatelski oraz 24-godzinny telefon zaufania - to niektóre propozycje, jakie znalazły się w programie PO "Polska Seniora". Pomysły są konsultowane z seniorami. W poniedziałek rozpoczęły się konsultacje w Podlaskiem.

Konsultacje programu "Polska Seniora" rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku; ostatnie spotkanie zaplanowano 23 maja na Śląsku Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

To trzynasty region, w którym PO konsultuje swój program. W poniedziałek po południu spotkania zaplanowano w Hajnówce i Siemiatyczach, a kolejne, w innym terminie, w Suwałkach i Bielsku Podlaskim.

Koordynatorka projektu, posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz zapewniła, że głos i pomysły seniorów są bardzo ważne. Dodała, że to właśnie PO kilka lat temu zapoczątkowała politykę senioralną w kraju i stworzyła długofalową strategię polityki senioralnej do 2020, a w jej ramach zapoczątkowano m.in. program "Senior-Wigor".

W ramach programu PO "Polska Seniora", przygotowana jest oferta dla seniorów w trzech sektorach: aktywne życie, zdrowe życie i godne życie, które przedstawiane są podczas spotkań działaczy PO w całym kraju.

Posłanka Anna Wasilewska mówiła o propozycjach z sektora aktywne życie. Wśród pomysłów jest m.in. własny budżet dla rad seniorów w gminach oraz wyodrębnienie w ramach budżetu obywatelskiego, budżetu senioralnego. Inną propozycją jest stworzenie, obok Kart Seniora, działających w niektórych miastach, ogólnopolskiej karty, która uprawnia do zniżek i ulg. PO chciałoby też otwierać biura seniora, gdzie osoby starsze uzyskiwałyby pomoc np. jak załatwić sprawy prawne.

W programie "Polska Seniora" znalazł się też pomysł, by działał całodobowy telefon zaufania. Wasilewska oceniła, że dzięki temu osoby starsze, przede wszystkim samotne, miałyby szansę porozmawiać i otrzymać emocjonalne wsparcie.

W ramach sektora zdrowe życie, PO dyskutuje z seniorami o geriatrii "dokąd zmierza i czy jest potrzebna" - mówiła posłanka Elżbieta Gelert. Dodała, że wśród innych tematów do rozmów są m.in. szczepienia ochronne, bezpłatne leki oraz dyskusja o badaniach profilaktycznych.

Okła-Drewnowicz przedstawiając propozycje z obszaru godnego życia zwróciła szczególną uwagę na opiekę nad seniorami, którzy nie są samodzielni i wymagają często opieki całodobowej. Wśród propozycji znalazł się m.in. czek opiekuńczy, finansujący opiekę nad seniorami dla osób, które chcą łączyć opiekę nad członkiem swojej rodziny z pracą zawodową, asystent osób niesamodzielnych oraz tzw. urlop wytchnieniowy dla opiekuna osoby wymagającej opieki.

Okła-Drewnowicz poinformowała też, że projekt ustawy o opiece nad osobami niesamodzielnymi jest już gotowy; trwają szacunki w sprawie kosztów. Dodała, że także inne pomysły, po konsultacjach, zostaną złożone w Sejmie jako konkretne projekty ustaw.

Konsultacje programu "Polska Seniora" rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku; ostatnie spotkanie zaplanowano 23 maja na Śląsku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum