Trwają prace komisji zdrowia nad nowelizacją ustawy refundacyjnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2012 21:04

Podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia głos zabierali kolejni politycy oraz przedstawiciel Naczelnej Rady Lekarskiej. Poseł Maciej Orzechowski (PO) chciał dowiedzieć się, ile kontroli zasadności refundacji recept przeprowadzili funkcjonariusze NFZ od 1 stycznia oraz pytał o efekty tych kontroli.

Natomiast poseł Piotr Chmielowski (RP) pytał, czy wzór umów, jakie apteki podpisują z NFZ na refundację, był konsultowany z przedstawicielami ich środowiska.

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł podkreślał, że projekt, który trafił do Sejmu, w porównaniu z tym, jaki był we wtorek (10 stycznia) prezentowany na stronach Ministerstwa Zdrowia, zmienił się, ponieważ w ustawie jest zasada, że wskazania rejestracyjne leku są podstawą do jego refundacji. Według niego jest to "urzędniczenie medycyną".

Wiceprezes NRL zaproponował, aby wpisać do ustawy, że leki będą refundowane "w całym zakresie zastosowań zgodnych z wiedzą medyczną". Wyraził też obawę, czy "ciężar zapisów o karaniu lekarzy, który zostanie wykreślony z zapisów ustawy, nie zostanie przeniesiony do umów lekarzy z NFZ".
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum