Trwa nabór wniosków na dofinansowanie z Polskiego Ładu. Samorządy mają czas do 30 lipca

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP17 lipca 2021 06:00

Wciąż trwa nabór na wnioski w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Premier Mateusz Morawiecki informował, że program w pilotażowej transzy będzie miał wartość do 20 miliardów złotych. Termin składania dokumentów mija 30 lipca.

Pilotażowy program będzie miał wartość 20 mld złotych - przypomniał premier. Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • Do 30 lipca samorządy terytorialne mogą składać wnioski o dofinansowanie działań w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład
  • Zgodnie z przekazanymi informacjami podczas piątkowej konferencji, poziom finansowania ze strony rządu będzie wynosił do 95 proc.
  • Polski Ład to nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii

Nabór wniosków do 30 lipca

Na piątkowej konferencji prasowej rzecznik rząd Piotr Müller przypomniał, że w tej chwili trwa jeszcze nabór na jeden z kluczowych elementów związanych z polityką przedstawioną w ramach Polskiego Ładu, czyli Rządowy Fundusz Polski Ład.

- Do 30 lipca wszystkie samorządy terytorialne w Polsce, zarówno gminy, powiaty jak i samorządy wojewódzkie mogą składać wnioski na dofinansowanie działań związanych z inwestycjami w swoich regionach. W pierwszej turze, zgodnie z tym co zapowiadał wcześniej premier Mateusz Morawiecki, przewidujemy, że zostanie przeznaczonych ok. 20 mld zł na te kluczowe inwestycje - mówił.

- Poziom finansowania ze strony rządu będzie wynosił do 95 proc., więc są bardzo duże środki finansowe, które jeszcze w tym roku mogą zostać uruchomione do poszczególnych inwestycji, które samorządy uznają za kluczowe - dodał.

Müller zachęcał, aby skorzystać z możliwości, które BGK przedstawia, w ramach tego funduszu. "Jeszcze raz zachęcam samorządy do składania wniosków w tym zakresie" - powtórzył rzecznik rządu.

Czym jest Rządowy Fundusz Polski Ład?

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to nowa forma wsparcia inwestycji realizowanych przez samorządy. Władze lokalne dostaną do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania poniesionych nakładów. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK.

Premier Morawiecki informował, że program w pilotażowej transzy będzie miał wartość do 20 miliardów złotych.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum