×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Trwa kontrolowanie podstawowej opieki zdrowotnej

Autor: Gazeta Wyborcza, AK/Rynek Zdrowia19 marca 2010 10:54

Jak już informowaliśmy, NFZ sprawdza leczenie cierpiących na cukrzycę i choroby układu krążenia w podstawowej opiece zdrowotnej.

Trwa kontrolowanie podstawowej opieki zdrowotnej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Świetokrzyskiem NFZ kontroluje lekarzy pierwszego kontaktu. Chodzi o pacjentów z cukrzycą i chorobami kardiologicznymi, za które POZ dostaje trzykrotną stawkę od NFZ.

– W części placówek nasz system zakwestionował nawet co czwartego pacjenta – mówi Gazecie Wyborczej Beata Szczepanek, rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kontrolerzy Funduszu sprawdzą teraz historie chorób, a w razie spornych przypadków urzędnicy poproszą o wyjaśnienia samych pacjentów. – To będzie drobiazgowa kontrola. Musimy sprawdzić czy pieniądze słusznie trafiły do POZ-ów i jaką pomoc w zamian uzyskał chory – zapowiada Szczepanek.

Jak już podawaliśmy, takie kontrole odbyły się wielu oddziałach NFZ. Planowana jest też kontrola prowadzona przez Centralę Funduszu.

Jednak oddziały już przeprowadzają kontrole na swoim terenie. Niektóre się zakończyły, inne trwają. Wynika z nich, że nie wszędzie publiczne złotówki przeznaczone na leczenie pacjentów kardiologicznych i z cukrzycą są należycie wydawane.

Jednak, jak twierdzi prezes Porozumienia Zielonogórskiego Bożena Janicka, mimo iż zdarzają się nieprawidłowości, większe finansowanie w POZ porad dla pacjentów z tymi chorobami należy kontynuować, bo program przynosi dobre efekty ekonomiczne.

Ustalenie trzykrotnej stawki za leczenie pacjentów z cukrzycą i chorobami układu krążenia miało na celu zmniejszenie kolejek do specjalistów, a co za tym idzie poprawę dostępności do leczenia tych chorób.

W ubiegłym roku kontrolę w tym zakresie przeprowadził m.in. Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ. Tam okazało się, że liczba pacjentów z cukrzycą i chorobami układu krążenia zwiększyła się gwałtownie po wprowadzeniu nowego sposobu finansowania.

– Z danych uzyskanych podczas kontroli wynika, że liczba pacjentów z cukrzycą i chorobami krążenia przekroczyła realną średnią wojewódzką i wyniosła 205 tys. osób z takimi schorzeniami – informowała portal rynekzdrowia.pl Magdalena Mil, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Kontrola w woj. warmińsko-mazurskim ujawniła, że „wskaźnik 3” był naliczany nawet wtedy, gdy pacjenci cukrzycowi i krążeniowi zgłaszali się po recepty. – Najczęściej lekarze wypisywali je zaocznie, bez przeprowadzania wywiadu z pacjentem i szczegółowych badań – tłumaczyła nam rzecznik.

Dzięki kontroli „zmniejszyła” się liczba chorych na cukrzycę i choroby układu krążenia. – W wyniku zaleceń pokontrolnych oddziału oraz weryfikacji deklaracji, która jest przeprowadzana na bieżąco, liczba ubezpieczonych objętych opieką cukrzycową oraz chorobami układu krążenia spadła i wynosi obecnie ok. 140 tys. osób – podsumowała Magdalena Mil.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze