Trójmiasto: dyżuru stomatologicznego ze świecą szukać

Autor: Dziennik Bałtycki, KR/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2010 12:31

Mieszkańcy Trójmiasta i okolic, których ból zęba dopadł w nocy lub dni wolne od pracy, mają do dyspozycji tylko jedną przychodnię.

Jak podaje Dziennik Bałtycki, całodobowy dyżur stomatologiczny w dni świąteczne i weekendy oraz w nocy w godzinach 19-7 pełni w Trójmieście tylko jedna przychodnia NZOZ „Śródmieście” w Gdyni. Drugi taki punkt czynny jest Słupsku.

Mariusz Szymański, rzecznik Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, który powinien zabezpieczyć ubezpieczonym dostęp do opieki stomatologicznej przez całą dobę, wyjaśnia, że stomatologia to dziś głównie indywidualne, nieduże praktyki lekarskie. Mają one zbyt mało personelu, by podjąć dyżury w nocy i dni wolne.

Anna Wąsiura z biura zarządu NZOZ „Śródmieście” w Gdyni przyznaje, że podjęcie się dyżurów przez placówkę było możliwe dzięki temu, że lecznica ma szeroko rozbudowane usługi stomatologiczne, w tym m.in. chirurgię stomatologiczną.

– Dlatego mogliśmy zapewnić odpowiednią liczbę specjalistów. Choć i tak nie jest łatwo: pieniądze nie są z tego tytułu duże, a musimy zabezpieczyć pomoc również w święta – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Anna Wąsiura.

Jak pokreśla, brak chętnych do dyżurowania to nie tylko kwestia braku lekarzy, ale i organizacyjnego wyzwania.

– Jeśli zwykła przychodnia chciałaby prowadzić dyżury nocne i w dni wolne, oprócz gabinetu dentystycznego musiałaby otworzyć cały budynek poradni. Nie obyłoby się zatem bez zatrudnienia ochroniarzy. W naszym przypadku gabinet mieści się przy izbie przyjęć pogotowia ratunkowego, które również prowadzimy całodobowo – wyjaśnia pracownik NZOZ-u.

W styczniu 2010 r. punkt doraźnej pomocy stomatologicznej w gdyńskiej placówce przyjął ponad 270 pacjentów z Trójmiasta, ale także z Pruszcza Gdańskiego, Nowego Dworu, Kościerzyny.

Więcej na www.dziennikbaltycki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum