Toruń: terytorialsi przygotowują się do "zadań opiekuńczo-pielęgnacyjnych"; czego nauczy się żołnierz

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 listopada 2020 13:39

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzi kurs pilotażowy, przygotowujący żołnierzy do zadań opiekuńczo-pielęgnacyjnych w zakładach opieki lekarskiej i domach pomocy społecznej - poinformowała w piątek (6 listopada) w komunikacie rzeczniczka CSWOT Sumita Mira Morzyńska.

Toruń: terytorialsi przygotowują się do "zadań opiekuńczo-pielęgnacyjnych"; czego nauczy się żołnierz
Fot. WOT (zdj. ilustracyjne)

Pilotażowy kurs, trwający przez trzy dni, jest prowadzony przez wykwalifikowane pielęgniarki i psychologa. Uczestnicy mają opanować podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi niezbędne do wykonywania takich zadań, jak karmienie osoby leżącej, wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych.

Mają też nauczyć się współpracy z personelem medycznym w zakresie planu opieki nad pacjentem, nawiązywania i utrzymywania kontaktu z osobami w wieku starszym i pacjentami niesamodzielnymi.

"Kurs nie ma na celu zastąpienia kursów opiekunów medycznych, trwających rok i kompleksowo przygotowujących uczestników do opieki nad pacjentami leżącymi. Kurs powstał w odpowiedzi na potrzeby wsparcia służby zdrowia. W tych trudnych czasach żołnierze z brygad Obrony Terytorialnej, muszą się mierzyć z różnorodnymi zadaniami" - powiedział cytowany w komunikacie komendant CSWOT płk Krzysztof Leszczyński.

Dodał: "Do tej pory w DPS-ach nasi żołnierze wykonywali głównie takie zadania jak: ewakuacja, pobieranie wymazów, wsparcie logistyczne, dekontaminacja. Jednak zdarzały się przypadki, gdzie sytuacja była na tyle dramatyczna, że żołnierze musieli wesprzeć personel w opiece nad podopiecznymi w czynnościach takich jak mycie, karmienie czy sprzątanie".

Pierwszy dzień szkolenia to zajęcia teoretyczne z zakresu psychologii oraz wiedzy niezbędnej do wykonywania czynności w zakresie opieki nad osobami starszymi i leżącymi, a kolejne dwa dni to ćwiczenia praktyczne.

PAP -  Jerzy Rausz

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum