Tombarkiewicz: sieć szpitali to pierwszy element koordynacji opieki nad pacjentem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 maja 2017 14:22

Wprowadzenie sieci szpitali i planowane zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej, zakładające tzw. opiekę koordynowaną, poprawią bezpieczeństwo pacjentów - ocenił w piątek (19 maja) wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Tombarkiewicz: sieć szpitali to pierwszy element koordynacji opieki nad pacjentem
Na zdj. wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Fot. PTWP

Tombarkiewicz uczestniczył w Kielcach w konferencji "Ewidencja świadczeń zdrowotnych podstawą bezpieczeństwa prawno-finansowego placówki medycznej".

W rozmowie z dziennikarzami wiceminister ocenił, że ustawa wprowadzająca sieć szpitali (weszła w życie na początku maja) jest "pierwszym bardzo ważnym elementem" koordynacji opieki nad pacjentem.

- To większa pewność opieki, głównie w okresie poszpitalnym, by pacjent sam nie musiał ze skierowaniem szukać miejsc na poradę, czy rehabilitację. Personel szpitala musi koordynować postępowanie z pacjentem w okresie po pobycie w szpitalu. Jeśli pacjent wyjdzie z oddziału, to musi mieć ustalony termin wizyty w poradni przyszpitalnej, a jeżeli wymaga rehabilitacji, to musi mieć ją zapewnioną. To poprawa bezpieczeństwa pacjentów - powiedział Tombarkiewicz.

Wiceminister wyjaśniał, że wszystkie poradnie wchodzące w strukturę szpitala będą miały zapewnione kontraktowanie - tak jak szpitale - na zasadzie ryczałtu. Ocenił też, że zasady finansowania szpitali zakwalifikowanych do sieci zapewnią im stabilność.

- Szpitale, będą wiedziały, jakie będą miały środki przez najbliższe cztery lata - nie mniejsze, jeżeli oczywiście nie zmniejszą potencjału. Były też głosy, że jeśli placówka dostanie ryczałt, to nie będzie musiała już wykonywać tak wielu procedur. To jest bardzo błędne myślenie - każdy w dalszym ciągu musi wykazać się aktywnością, dbać o jakość, żeby pacjenci chcieli się danym szpitalu leczyć - podkreślił Tombarkiewicz.

W późniejszym wystąpieniu podczas konferencji Tombarkiewicz ocenił, że także przygotowywana w resorcie ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), zapewni właściwą opiekę nad pacjentem, tak aby nie czuł się on "zagubiony w systemie".

Projekt zakłada, że POZ będzie polegać na tzw. opiece koordynowanej, zapewnianej przez zespół złożony z lekarza, pielęgniarki i położnej. POZ nadal ma być finansowana na podstawie tzw. stawki kapitacyjnej (wypłacanej za każdego pacjenta), dodatkowo ma zostać wprowadzony dodatek motywacyjny w opiece koordynowanej i dodatek zadaniowy na profilaktykę. - Chcemy zmusić (placówki) POZ do pewnej aktywności, aby lepiej funkcjonowały, będą miały na to dodatkowe środki - zapewnił Tombarkiewicz.

Dodał, że resort zdrowia rozważa m.in. wprowadzenie w POZ tzw. bilansu 50-latka. Wiceminister podkreślał, że szerokie badania stanu zdrowia, mogą pomóc we wczesnym wykryciu chorób związanych z wiekiem.

W ramach opieki koordynowanej resort planuje wprowadzenie dwuletniego pilotażu, który - jak mówił Tombarkiewicz - "odpowie na pytanie, na co przeznaczać tzw. budżet powierzony w opiece koordynowanej - czy na szerszy panel badań laboratoryjnych, badania obrazowe, czy konsultacje specjalistyczne".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum