×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Tomasz Latos o odbudowie ukraińskiej ochrony zdrowia na wzór NFZ

Autor: KM • Źródło: Polskie Radio 2427 lutego 2023 09:02

- Wiemy, co można by zrobić inaczej, lepiej, co myśmy musieli modyfikować. Ale patrzeć przez pryzmat wyłącznie płatnika byłoby ogromnym błędem, trzeba patrzeć przez pryzmat całej służby zdrowia - mówił poseł Tomasz Latos, odnosząc się do kwestii odbudowy ukraińskiej ochrony zdrowia, którą minister Wiktor Laszko chciałby przeprowadzić na wzór polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Tomasz Latos o odbudowie ukraińskiej ochrony zdrowia na wzór NFZ
W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego zostało zniszczone ambulatorium w Kramatorsku w obw. donieckim. Co z powojenną odbudową ochrony zdrowia? Fot. PAP/Eugene Titov
 • Czy ukraińska ochrona zdrowia powinna odbudować się na wzór polskiego NFZ-u? Tak twierdzi minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko
 • Jednak poseł i przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos uważa, że patrzenie na tę kwestię wyłącznie przez pryzmat płatnika jest błędem
 • - Nie ma takiego miejsca na świecie, gdzie wszyscy są zadowoleni z systemu ochrony zdrowia - zauważył poseł

Ukraina chce odbudować ochronę zdrowia na wzór NFZ. Latos: nie można patrzeć na to tylko przez pryzmat płatnika

Na antenie Polskiego Radia w rozmowie z posłem Tomaszem Latosem przypomniano słowa ukraińskiego ministra zdrowia Wiktora Laszki, który mówił, że Ukraina przy odbudowie systemu ochrony zdrowia chce wzorować się na polskich rozwiązaniach i działaniach Narodowego Funduszu Zdrowia. Latos został zapytany, czy odradzałby to Ukrainie.

- Można by usiąść i spisać z pewnością długą listę korzyści i długą listę rzeczy, których należałoby uniknąć, bo jesteśmy mądrzejsi o 20 lat funkcjonowania NFZ-u, więc wiemy, co można by zrobić inaczej, lepiej, co myśmy musieli modyfikować. Ale patrzeć przez pryzmat wyłącznie płatnika byłoby ogromnym błędem, trzeba patrzeć przez pryzmat całej służby zdrowia - podkreślił poseł.

- Patrząc na reformy ochrony zdrowia jeszcze od czasów AWS-u, później przez lewicę, PiS, Platformę i z powrotem PiS, ta lista też byłaby długa - może nawet znacznie dłuższa, co należałoby zrobić, żeby ten system bardziej wydolny - mówił. 

W ocenie Latosa ponadto "nie ma takiego miejsca na świecie, gdzie wszyscy są zadowoleni z systemu ochrony zdrowia" i "wszędzie w większym lub mniejszym stopniu się na niego narzeka". - On ładnie wygląda z boku, z daleka, jak się w danym miejscu nie mieszka, natomiast oczywiście trzeba dążyć do tego, aby on był coraz bardziej skuteczny, przyjazny dla obywateli - zaznaczył.

Czy koronawirus wraca?

Latos odniósł się również do kwestii koronawirusa. Zauważył, że (w ostatnim czasie - red. RZ) "w mniejszym stopniu mówiono o koronawirusie, co było spowodowane radykalnym spadkiem zachorowań".

- Ten spadek zachorowań w moim przekonaniu miał związek z pewną dynamiką, którą mają wszelkie pandemie i wszelkie takie sytuacje, jak miała miejsce w przypadku pojawieniu się tego nowego wirusa, czyli wzrosła liczba osób, które przechorowały, które nabrały odporności, ale przede wszystkim wzrosła liczba - i to na całym świecie - osób zaszczepionych. Jeden i drugi fakt spowodował, że zachorowań było mniej - zauważył poseł.

- Oczywiście to nie znaczy, że w ogóle nie będziemy chorować na koronawirusa, że sprawa jest zakończona. Będą też okresy, kiedy zachorowań będzie więcej. My jeszcze nie jesteśmy w stanie tego tak dokładnie przewidywać, jak to ma miejsce w przypadku grypy, ponieważ cały czas zbieramy wiadomości, doświadczenia związane z tym zakażeniem. Świat w dalszym ciągu poznaje tego wirusa, stąd też będą takie sytuacje, jaka jest obecnie, gdzie zachorowań będzie trochę więcej, natomiast generalnie chciałbym uspokajać: w moim przekonaniu sytuacje, które mieliśmy nawet jeszcze rok temu, nie mówiąc o tym, co było półtora, dwa lata temu, w moim przekonaniu już nie będą wracać - dodał.

Ucieczka wirusa z laboratorium. "Ja te fakty od początku wiązałem"

Tomasz Latos odniósł się również do podejrzeń, jakoby pandemia była spowodowana nieszczelnością w chińskim laboratorium.

- Będzie pewnie trudne do jasnego udowodnienia, że tak właśnie było, a ja nie jestem tymi tezami i tajnymi raportami - czy nietajnymi - zaskoczony od początku. Dla mnie było jasne, że jeżeli w Wuhan prowadzi się pewne eksperymenty i badania nad wirusami i tam się pandemia zaczęła, to należy wręcz powiązać te dwa fakty. Ja od początku je wiązałem - zaznaczył.

- Oczywiście pozostało otwartym pytanie, po pierwsze, czy ten wirus był w tych laboratoriach badany, modyfikowany - bo to był wirus, który dotyczył zwierząt, a nie człowieka - więc czy robiono tu jakieś modyfikacje, jak doszło do wybuchu pandemii. Najbardziej prawdopodobne jest to, że w sposób nieumyślny wirus, który był w badaniach w tymże laboratorium, po prostu wyciekł, wydostał się na zewnątrz - spekulował poseł.

- Jeżeli są takie raporty, niezależnie, czy one są tajne, czy nie - i, jak słyszę, nie tylko amerykańskie, ale i brytyjskie - to jest rzeczywiście wysoce prawdopodobne. Natomiast jest to wysoce prawdopodobne, że strona chińska będzie zaprzeczać albo będzie milczeć i trudno będzie udowodnić, że było inaczej - podsumował.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze