Tomasz Grodzki o zamykaniu szpitali: wypowiedź została zmanipulowana i wyrwana z kontekstu

Autor: oprac. KG • Źródło: Onet, PAP30 sierpnia 2021 16:01

Podczas Campusu Polska Przyszłości marszałek Senatu Tomasz Grodzki powiedział, że należałoby iść tropem Danii i zmniejszyć liczbę szpitali w Polsce do 130. Słowa te spotkały się z szeroką krytyką. Marszałek uważa, że wypowiedź została wyrwana z kontekstu.

Tomasz Grodzki o zamykaniu szpitali: wypowiedź została zmanipulowana i wyrwana z kontekstu
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki odniósł się do swojego wystąpienia na Campusie Polska Przyszłości. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
  • Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który w sobotę (29 sierpnia) był gościem Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie powiedział, że 16 lat temu w Danii były 132 szpitale na 5 mln mieszkańców. Obecnie jest tam 16 szpitali, a nikt nie stracił pracy
  • Tomasz Grodzki wskazał, że w Polsce jest dzisiaj prawie tysiąc szpitali, ale powinno być około 130 na 40 mln mieszkańców
  • Wypowiedź marszałka Senatu i lekarza spotkała się z krytyką polityków PiS
  • Stanisław Karczewski napisał na Twitterze, że ‘’marszałek Grodzki chce likwidacji ponad 800 szpitali, mówi o ich hybrydowym przekształcaniu"
  • W poniedziałek Tomasz Grodzki przekonywał, że jego ‘’wypowiedź została zmanipulowana i wyrwana z kontekstu’’

Podczas sobotniego (28 sierpnia) spotkania na Campusie Polska Przyszłości Tomasz Grodzki, marszałek Senatu RP, chirurg klatki piersiowej i transplantolog stwierdził, że powinniśmy wziąć przykład z Danii, która - po przeprowadzeniu ankiety społecznej - radykalnie zmniejszyła liczbę szpitali.

Grodzki wskazywał, że w Polsce jest prawie tysiąc szpitali, a powinno być około 130 szpitali na 40 milionów mieszkańców.

Czytaj też: Tomasz Grodzki chce zamykać szpitale. Politycy PiS nie zostawiają na pomyśle suchej nitki

Jak informuje Onet, w poniedziałek (30 sierpnia) w rozmowie z dziennikarzami w Senacie Tomasz Grodzki przekonywał, że "wypowiedź została zmanipulowana i wyrwana z kontekstu".

Marszałek Senatu RP: system ochrony zdrowia chyli się ku upadkowi

Wskazał, że podał przykład Danii, gdzie uzyskano ‘’najlepszą służbę zdrowia w Europie między innymi zmniejszając liczbę szpitali i przekształcając je w nowoczesne jednostki’’.

- Odwróćmy pytanie. Może nic nie zmieniajmy, tylko co na to powiedzą ratownicy, pacjenci, pracownicy służby zdrowia, którzy 11 września organizują protest? Potrzebujemy zmian szybko. Bo system już nie jest na skraju wydolności, tylko go przekroczył i chyli się ku upadkowi - stwierdził Grodzki.

- Te 130 szpitali to była manipulacja. Kadry cudownie nie rozmnożymy (...). To jest rzecz nad którą musimy pracować, to był sens mojej wypowiedzi. Natomiast wyrwanie jednego zdania z cytatu na temat analogii do duńskiej służby zdrowia, pan wybaczy, nie traktuję tego poważnie - cytuje odpowiedź marszałka Senatu Onet.

Przed nami strajk zdesperowanego personelu medycznego

Wcześnie, w niedzielę (29 sierpnia) Tomasz Grodzki na swoim Twitterze napisał, że polskiej ochronie zdrowia potrzebne są zdecydowane i radykalne działania naprawcze.

''Stoimy przed planowanym na 11.09 strajkiem zdesperowanego personelu medycznego a rządzący najwyraźniej uważają, że wszystko działa dobrze. Takie myślenie to prosta droga do totalnej zapaści systemu'' - stwierdził marszałek Senatu RP.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum