Tomasz Grodzki chce zamykać szpitale. Politycy PiS nie zostawiają na pomyśle suchej nitki

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia29 sierpnia 2021 16:00

Tomasz Grodzki podczas Campusu Przyszłość mówił o uzdrawianiu systemu ochrony zdrowia w Polsce. Podniósł, że należałoby pójść tropem Danii i zmniejszyć liczbę szpitali. Politycy PiS nie zostawiają na pomyśle suchej nitki. Grodzki odpowiedział im na Twitterze: - Polskiej ochronie zdrowia potrzebne są zdecydowane i radykalne działania naprawcze.

Tomasz Grodzki chce zamykać szpitale. Politycy PiS nie zostawiają na pomyśle suchej nitki
Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
  • Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w sobotę, 28 sierpnia, podczas Campusu Przyszłość w Olsztynie mówił o uzdrowieniu systemu ochrony zdrowia w Polsce
  • Marszałek stwierdził, że powinniśmy wziąć przykład z Danii, która - po przeprowadzeniu ankiety społecznej - radykalnie zmniejszyła liczbę szpitali
  • Grodzki wskazywał, że w Polsce jest prawie tysiąc szpitali, a powinno być około 130 szpitali na 40 milionów mieszkańców 
  • Odnosząc się do wypowiedzi Grodzkiego senator PiS Stanisław Karczewski napisał w niedzielę na Twitterze: "marszałek Grodzki chce likwidacji ponad 800 szpitali, mówi o ich hybrydowym przekształcaniu"
  • 130 szpitali to mniej niż w Belgii, Czechach czy w Austrii, nie mówiąc o krajach porównywalnej do Polski wielkości – skomentował były wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński
  • Jeszcze w niedzielę, 29 sierpnia Grodzki odniósł się do krytyki. - Polskiej ochronie zdrowia potrzebne są zdecydowane i radykalne działania naprawcze - napisał na Twitterze

"W Polsce dziś mamy prawie tysiąc szpitali, ale powinno być około 130"

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w sobotę, 29 sierpnia, był gościem Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie. Dyskusję z nim prowadził poseł KO Sławomir Nitras. Jedno z pytań dotyczyło uzdrowienia systemu ochrony zdrowia - jaki pomysł ma na to Grodzki. Marszałek odpowiedział, że powinniśmy wziąć przykład z Danii, która - po przeprowadzeniu ankiety społecznej - radykalnie zmniejszyła liczbę szpitali. Odbiło się to bardzo korzystnie na jakości usług medycznych w tym kraju.

Grodzki zaznaczał, że 16 lat temu w Danii były 132 szpitale na 5 milionów mieszkańców. Obecnie mają oni 16 szpitali, ale nikt nie stracił pracy.

"Personel jest zadowolony, a pacjenci plasują medycynę duńską na trzecim miejscu w świecie" - przekonywał. W Polsce dziś mamy prawie tysiąc szpitali, ale powinno być około 130 szpitali na 40 milionów mieszkańców - oceniał Grodzki.

Polecamy: Lekarzy brakuje, a NFZ nie pozwala zamykać oddziałów w szpitalach. "Nie mamy kim leczyć"

Karczewski: to polityka zwijania Polski, szczególnie powiatowej 

Odnosząc się do tych wypowiedzi Grodzkiego senator PiS i były marszałek Senatu Stanisław Karczewski napisał w niedzielę na Twitterze: "marszałek Grodzki chce likwidacji ponad 800 szpitali, mówi o ich hybrydowym przekształcaniu".

"To ciągle polityka zwijania Polski, szczególnie powiatowej i dyskryminacja mieszkańców mniejszych miejscowości. Ta totalna opozycja to prawdziwa udręka, nie dla PiS, ale dla Polski" - podkreślił Karczewski.

W rozmowie z PAP senator PiS podkreślił, że "likwidacja szpitali wpisuje się w tę tendencję, która była w czasach ośmiu lat rządów PO, kiedy likwidowali posterunki policji, pocztę, połączenia komunikacyjne".

"A Polski powiatowej i prowincji polskiej nie można likwidować; wprost przeciwnie - Polska powinna się rozwijać w sposób zrównoważony" - dodał Karczewski.

Także szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS) ocenił, że marszałek Grodzki "idzie tropem wypowiedzi Bartosza Arłukowicza u +Sowy i Przyjaciół+".

"Jak była wprowadzana +sieć szpitali+, to cała opozycja, również z PO, walczyła, żeby każdy szpital był w tej sieci, też zaprzeczając swoim wcześniejszym wypowiedziom. Warto, żeby PO wypracowała jednolite stanowisko i powiedziała, czego tak naprawdę oczekuje" - powiedział PAP Latos.

Czytaj również: MZ uruchamia SMPL. To 7 mld zł dla szpitali do 2029 r. Wiemy, na co będą pieniądze

Cieszyński: 130 szpitali to mniej niż w Belgii, Czechach czy w Austrii

Do pomysłu Tomasza Grodzkiego w niedzielę, 29 sierpnia odniósł się również były wiceminister zdrowia, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusz Cieszyński.

- Żeby złapać skalę: 130 szpitali to mniej niż w Belgii, Czechach czy w Austrii, nie mówiąc o krajach porównywalnej do Polski wielkości" - napisał w niedzielę na Twitterze Cieszyński, odnosząc się do tej wypowiedzi Grodzkiego.

Sprawdź: Brakuje lekarzy i pielęgniarek. We Wrocławiu zawieszono oddziały w trzech szpitalach

Dramat pacjentów. 13 oddziałów szpitalnych w woj. śląskim zawieszonych. W kolejce jeszcze sześć

Osiem oddziałów szpitalnych do zamknięcia. M.in. Toruń, Grudziądz, Inowrocław

Grodzki: Polskiej ochronie zdrowia potrzebne są radykalne działania naprawcze

Jeszcze w niedzielę, 29 sierpnia Grodzki odniósł się do krytyki polityków PiS na Twitterze.

- Polskiej ochronie zdrowia potrzebne są zdecydowane i radykalne działania naprawcze. Stoimy przed planowanym na 11.09 strajkiem zdesperowanego personelu medycznego a rządzący najwyraźniej uważają, że wszystko działa dobrze. Takie myślenie to prosta droga do totalnej zapaści systemu - napisał marszałek Senatu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum