Piotr Dymon. To on dogadał się z MZ. "Nie jestem najbardziej lubianym ratownikiem. Trudno"

Autor: oprac. PG • Źródło: Rynek Zdrowia22 września 2021 09:24

- Od wczoraj nie jestem najbardziej lubianym ratownikiem w Polsce . Trudno, nie pierwszy raz - mówił Piotr Dymon o podpisanym porozumieniu z ministerstwem zdrowia i fali krytyki jaka się na niego wylała.

Piotr Dymon Foto: PAP/Piotr Nowak
  • Jest porozumienie między Ministrem Zdrowia a ratownikami medycznymi - podał we wtorek wieczorem OZZRM.
  • Porozumienia podzieliło jednak środowisko. Część ratowników twierdzi, że nie ma z nim nic wspólnego i zaprosiło na konferencję do Białego Miasteczka na godz. 10.00
  • Tuż przed godz. 9 konferencję zorganizowało natomiast Ministerstwo Zdrowia ogłaszając sukces rozmów z protestującymi

Na konferencji obok ministra Adama Niedzielskiego i wiceministra Waldemara Kraski wystąpił Piotr Dymon, który brał udział w rozmowach jako Przewodniczący Prezydium Komitetu Protestacyjnego Ratowników. 

- To nie jest porozumienie które nas satysfakcjonuje w pełni, ale to jest kompromis wypracowany w ciągu ostatnich 4,5 roku - mówił Piotr Dymon, przewodniczący OZZRM. 

- Na chwilę obecną rozmowy obejmowały tylko zespół ratownictwa medycznego, bo takie było zamierzenie. Kolejnym krokiem miały być rozmowy dotyczące ratowników z SORu i izb przyjęć, dodatkowo planowaliśmy spotkanie z panem ministrem Miłkowskim, w zakresie ratowników z oddziałów szpitalnych. Jak to się potoczy w tym momencie - nie wiem - mówił.

Podkreślał: Nie jestem najbardziej lubianym ratownikiem w Polsce od wczoraj. Trudno, nie pierwszy raz. Dodatkowo myślę, że trzeba rozważyć i mówię to do kolegów, do wczoraj znajomych, wszelkie działania protestacyjne, żeby nie przestrzelić z żądaniami, żeby się nie skończyło tak, że ktoś zostanie bez pracy. Komitet od wczoraj zawiesił przerwę w działaniach protestacyjnych, będziemy obserwować realizację tego porozumienia, jeżeli coś będzie nie tak, wrócimy do działań. W tym momencie nie zarządzamy już protestem. Każdy działa indywidualnie. Dziękuję - mówił Piotr Dymon. 

Więcej o porozumieniu: Burza wokół porozumienia części ratowników z MZ. Inni odpowiadają: protest trwa

Protest ratowników medycznych: co zawiera porozumienie?

Porozumienie zawarte w dniu 21 września pomiędzy Ministrem Zdrowia, Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych oraz Związkiem Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ:

1. Minister zdrowia zobowiązuje się do zwiększenia od 1 października bieżącego roku budżetu na zadania ZRM. Środki na zadania ZRM będą obejmowały nakłady:

- Wynikające ze zwiększonej wyceny ryczałtu dobowego ZRM dokonanej przez AOTMiT

- Niezbędne do pokrycia kosztów dodatku wyjazdowego, o którym mowa w pkt.

2. Pracodawcy zobowiązują się do wypłaty od dnia 1 października br. Członkom ZRM dodatku wyjazdowego w wysokości 30 proc. wynagrodzenia zasadniczegodla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę albo godzinowe stawki w przypadku umów cywilno-prawnych.

3. Pracodawcy zobowiązują się do włączenia do podstawy wynagrodzenia dodatku wyjazdowego wraz z uwzględnieniem pochodnych, obowiązującego przed dniem podpisania niniejszego porozumienia w danej jednostce (dysponenta ZRM)

4. Minister Zdrowia zobowiązuje się do podjęcia niezwłocznych działań legislacyjnych mających na celu wprowadzenie do porządku prawnego dodatku wjazdowego, o którym mowa w pkt 2.

5. Pracodawcy zobowiązują się do zapewnienia dla pracowników wykonujących zawód medyczny w Z R M, zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, stawki za godzinę pracy nie niższej niż 40 zł. Wskazana stawka obejmuje dodatek za pracę w zespołach dwuosobowych; nie obejmuje dodatków: wyjazdowego o którym mowa w punkcie 2. oraz innych dodatków funkcyjnych wynikających z umów cywilnoprawnych.

6. Pracodawcy zobowiązują się do niezwłocznego podjęcia dialogu ze środowiskiem ratowników medycznych i wypracowania rozwiązań akceptowalnych dla obu stron, zapewniających prawidłowe działanie ZRM.

7. Komitet protestacyjny ratowników medycznych zobowiązuje się do zaprzestanie akcji protestacyjnej z dniem podpisania niniejszego porozumienia.

Dokument podpisali wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, Piotr Dymon z Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych oraz przedstawiciel Związku Pracodawców RM.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum