To nie żart. Ministerstwo Zdrowia potwierdza "zawodówki" dla lekarzy

Autorzy: PW; JPP • Źródło: Rynek Zdrowia23 września 2021 15:29

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w odpowiedzi na nasze pytania: będą szkoły zawodowe dla lekarzy. Medycy od wczoraj nie zostawiają na tym pomyśle suchej nitki, ale jak przyznają: sądzili, że to żart, albo przejęzyczenie. Okazuje się, że nie.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas otwarcia centrum symulacji medycznej w Sanoku Fot. PAP/Darek Delmanowicz
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił we wtorek, 21 września, że resort zdrowia wraz z MEiN przygotował projekt o kształceniu lekarzy w szkołach zawodowych
  • Medycy nie zostawiają na pomyśle suchej nitki. - My mówimy o wzroście bezpieczeństwa pacjenta, jakości w ochronie zdrowia, gdy Adam Niedzielski zamierza zrobić z lekarzy czeladników - komentował Komitet Protestacyjno-Strajkowy
  • Lekarze pomysł wyśmiali, ale podejrzewali też, że doszło do nieporozumienia, albo przejęzyczenia. Okazuje się, że nie. Biuro prasowe potwierdziło, że projekt jest w przygotowaniu

MZ potwierdza: będą szkoły zawodowe dla lekarzy

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w odpowiedzi na nasze pytania: będą szkoły zawodowe dla lekarzy. Medycy od wczoraj nie zostawiają na tym pomyśle suchej nitki, ale jak przyznają: sądzili, że to żart, albo przejęzyczenie ministra zdrowia. Okazuje się, że nie.

- Uprzejmie informuję, że na wtorkowej konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki zdecydowano o wprowadzeniu możliwości kształcenie lekarzy w szkołach zawodowych. Kwestie te są zawarte w projekcie nowelizacji przepisów ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce. Dlatego uprzejmie proszę o skierowanie szczegółowych pytań do MEiN - to odpowiedź na nasze pytania w tej sprawie z biura prasowego resortu zdrowia. 

Sprawdź: MZ zapowiada szkoły zawodowe dla lekarzy. Medycy kpią: chce zrobić z lekarzy czeladników

MZ ogłosił, że powstaną szkoły zawodowe dla lekarzy

O co chodzi? We wtorek, podczas Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych w Sanoku, minister Adam Niedzielski ogłosił, że przygotowany został projekt o kształceniu lekarzy w szkołach zawodowych.

- Będziemy chcieli przygotować, już w zasadzie przygotowaliśmy projekt, który będzie dopuszczał kształcenie lekarzy w szkołach zawodowych, bo to jest bardzo potrzebne w Polsce - poinformował.

Przekonywał, że razem z ministrem Przemysławem Czarnkiem zrobi wszystko aby kształcenie medyków w szkołach zawodowych "nabierało coraz większego statusu, coraz wyższego poziomu".

Medycy ostro o pomyśle MZ: Próby produkowania lekarzy gdzie popadnie

O komentarz do pomysłu ministra zdrowia poprosiliśmy medyków. Ci nie zostawiają na projekcie suchej nitki.

- W Europie i na całym świecie zwraca się wprawdzie coraz większą uwagę na praktyczne umiejętności, tzw. kompetencje lekarzy, ale medycyna jest w tym sensie sztuką, że posiadaną wiedzę trzeba umieć dostosować do indywidualnych sytuacji. Dlatego uważamy, że wiedza uzyskiwana z wykształceniem akademickim jest bardzo potrzebna. Nie wystarczy umieć coś zrobić, trzeba jeszcze wiedzieć, i to z dużym „zapasem”, dlaczego trzeba to zrobić tak, a nie inaczej - ocenia prof. Romuald Krajewski, neurochirurg, od lat związany z samorządem lekarskim.

- Ministerialne próby „produkowania” lekarzy gdzie popadnie nie mogą być dobrze odbierane przez nasze środowisko. Stanowią realne zagrożenie dla potencjalnych absolwentów takich uczelni, a przede wszystkim dla pacjentów - zaznacza z kolei wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej Artur Drobniak.

- To może być straszak na środowisko. Być może minister próbuje w ten sposób przekazać, że niezależnie od eskalacji niepokoju i protestów i tak można będzie pozyskać więcej lekarzy do systemu, bez oglądania się na jakość kształcenia - wskazuje Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, jeden z przywódców pierwszego protestu rezydentów.

- Ministerstwo Zdrowia "odlatuje". Można tak chyba powiedzieć, skoro najpierw jest mowa o asystentach chirurga, a teraz mamy absurdalny przeskok do szkół zawodowych. Nawet ciężko to komentować - nie ukrywa prezes ds. operacyjnych Porozumienia Chirurgów SKALPEL.

Czytaj więcej: "Zawodówki" dla lekarzy. "Próby produkowania lekarzy gdzie popadnie"

"Zawodówki" dla lekarzy. Hałabuz: Ministerstwo Zdrowia "odlatuje"

ORL: felczeryzacja medycyny

Dodajmy, że nawiązując do wypowiedzi ministra Niedzielskiego ws. kształcenia lekarzy, Okręgowa Rada Lekarska wystosowała komunikat, w którym "żąda natychmiastowego wycofania się z zapowiadanych rozwiązań".

- Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że proponowane rozwiązania zmierzają do "felczeryzacji" medycyny, jednocześnie prowadząc do upadku prestiżu zawodu lekarza i stanowiąc formę deprecjonowania medyków - czytamy w oświadczeniu ORL.

- Niestety, nie dysponując żadnym oficjalnym dokumentem zawierającym choćby szkic ustawy, nie możemy się odnosić do konkretnych rozwiązań. Jest to zjawiskiem kuriozalnym, że minister zdrowia w wywiadzie prasowym informuje o tym, że projekt ustawy w tak fundamentalnej dla systemu ochrony zdrowia sprawie "już w zasadzie jest przygotowany", podczas gdy nikt nie konsultował go z instytucją powołaną do przyznawana uprawnień zawodowych lekarzom, czyli z samorządem lekarskim - napisano w komunikacie, pod którym podpisali wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie dr n. med. Krzysztof Madej i sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie lek. Marta Moczydłowska.

 Czytaj więcej: ORL ws. kształcenia lekarzy w szkołach zawodowych. "Żądamy natychmiastowego wycofania tych rozwiązań"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum