To była rewolucja w samorządach lekarzy, fizjoterapeutów i diagnostów. W 2023 roku czas na pielęgniarki
W trzech Izbach, które zorganizowały w 2022 roku wybory, każda wymieniła prezesa. W 2023 roku zmiany czekają też pielęgniarki, które wybiorą się z trzyletnim poślizgiem. Dotychczasowa szefowa Izby zapowiedziała, że nie będzie startować na kolejną kadencję.

- 2022 rok był rokiem wyborczym w poszczególnych Izbach. Na planowane wybory w Naczelnej Izbie Lekarskiej i Krajowej Izbie Diagnostów, nałożyły się przełożone z 2021 roku wybory w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów
- W samorządach lekarzy i diagnostów laboratoryjnych doszło do zaskakujących zmian pokoleniowych
- Również nowe władze mamy w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów, gdzie dotychczasowego prezesa zastąpił szef związku zawodowego, wygrywając zaledwie jednym głosem
- Wciąż nie poznaliśmy nowych władz w Naczelnej Izbie Pielęgniarek i Położnych, choć kadencja upłynęła już w 2020 roku. Przekładane z powodu COVID-19 wybory zaplanowano na maj 2023 roku
Jest nowe rozporządzenie covidowe. Wchodzi 31 grudnia
Zmiana pokoleniowa w Naczelnej Izbie Lekarskiej
Już dawno żadne wybory nie wywoływały w środowisku tak wielu emocji. To będzie starcie młodzieży z wieloletnimi działaczami. To pojedynek rezydentów z profesorami - można było usłyszeć 12 maja w kuluarach rozpoczynającego się XV Krajowego Zjazdu Lekarzy.
Do walki o fotel prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej stanęli dotychczasowy szef NIL prof. Andrzej Matyja oraz reprezentujący młode pokolenie Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.
O tym, że młodzi lekarze coraz mocniej się zaznaczają swoją obecność, świadczyły już wcześniejsze wybory do izb okręgowych, gdzie w kilku przypadkach doszło do zmiany pokoleniowej. Stąd też, tuż przed samymi wyborami w NIL, coraz głośniej mówiło się wzrastających szansach Jankowskiego.
- Po policzeniu szabel wychodzi, że Jankowski może liczyć na ok. 250 głosów, Matyja - 150 - można było usłyszeć w korytarzach.
Wyliczenia okazały się dość bliskie ostatecznej decyzji delegatów podjętej 13 maja. Łukasz Jankowski otrzymał 252 głosy, jego kontrkandydat Andrzej Matyja - 192.
Idąc do wyborów, Jankowski podkreślał, że chce wzmocnić rolę i prestiż zawodu oraz skutecznie powalczyć o system no-fault. Nie zgadzając się z propozycjami Ministerstwa Zdrowia zawartymi w projekcie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta zapowiedział tuż po zwycięstwie prace nad własnym projektem.
Związkowiec szefem Krajowej Izby Fizjoterapeutów
Drugą z izb, w której doszło do wyborów w 2022 roku, była Krajowa Izba Fizjoterapeutów, gdzie nowe władze były wybierane z blisko rocznym poślizgiem. Początkowo miały się odbyć we wrześniu 2021 roku, ale ze względu na pandemię COVID-19 zostały przełożone.
W nocy z 27 na 28 maja Zjazd zdecydował o wyborze Tomasza Dybka, dotąd przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii. Jego kontrkandydatem był dotychczasowy prezes KRF Maciej Krawczyk, co od początku zapowiadało wyrównaną walkę. O zwycięstwie zdecydował zaledwie jeden głos.
Tuż po wyborach w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prezes Dybek zapowiedział, że będzie walczyć z "Bizancjum w KIF", mając na myśli m.in. drogi wynajem siedziby przy Placu Małachowskiego w Warszawie. Z tego względu od listopada Izba w całości urzęduje już przy Al. Jerozolimskich.
Przypomnijmy też, że w trakcie Zjazdu zdecydowano o podwyżce osób funkcyjnych w Izbie, zmieniając dotychczasową pensję m.in. prezesa z 12 200 zł do wysokości sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia, czyli ponad 35 tys. zł (brutto).
- Po pierwsze: uchwała dotycząca wynagrodzeń całej KRF została przygotowana przez poprzedni skład Rady, Prezydium. Po drugie: poparła ją zdecydowana większość delegatów Zjazdu - tłumaczył pytany przez nas wówczas Tomasz Dybek, który połączył funkcję szefa KRF z przewodniczeniem OZZPF.
Wyjaśnił, że takie łączenie będzie "korzystne dla środowiska fizjoterapeutów", gdyż "nie będzie problemu porozumienia się między związkowcami a samorządem".
Z tą argumentacją nie do końca zgodziło się 15 członków Krajowej Rady Fizjoterapeutów. W sierpniu w liście do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego pisali o "łamaniu prawa w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów" i zarzucali "pomieszanie struktur samorządowej i związkowej, co jest bardzo niebezpieczne i minimalizuje rolę samorządu".
Wskazywali na "bezprawne powołanie na koordynatorów wojewódzkich KRF osób spoza Rady, a będących w strukturach OZZPF". Wnosili o "zaskarżenie do Sądu Najwyższego dwóch uchwał KRF II kadencji".
Nowe otwarcie w Krajowej Izbie Diagnostów Laboratoryjnych
Grudzień to zaś spore zmiany u diagnostów laboratoryjnych, którzy w połowie miesiące wybrali nowe władze w Krajowej Izbie Diagnostów Laboratoryjnych. Przed Zjazdem oficjalnie o kandydowaniu mówiła jedynie Monika Pintal-Ślimak, której ostatecznie kontrkandydatami byli dotychczasowa prezes KRDL Alina Niewiadomska, Anna Lipnicka oraz Dariusz Duma.
Nową szefową Izby została Monika Pintal-Ślimak, która pokonała Alinę Niewiadomską 15 głosami. Wybór ten jest odbierany w środowisku - podobnie jak w przypadku Naczelnej Izby Lekarzy - jako zmiana pokoleniowa.
Trzeba też przyznać, że środowisko diagnostów było mocno podzielone dotychczasowymi rządami w KIDL oraz przyjętą jesienią ustawą o medycynie laboratoryjnej, która podzieliła również same władze Izby. Część KRDL krytycznie podchodziła do ustawy w tym kształcie, natomiast dotychczasowa prezes Alina Niewiadomska podkreślała, że "należy docenić, co się ma".
Krytycznie o przyjętej ustawie wypowiadali się także związkowcy, z którymi kojarzona jest nowa prezes Pintal-Ślimak. Startując do wyborów zapowiedziała, że "przyszłą Izbę widziałabym przyjaźniejszą dla tego środowiska".
Wybory w Naczelnej Izbie Pielęgniarek i Położnych 16 maja 2023
Wciąż nie obyły się natomiast wybory w Naczelnej Izbie Pielęgniarek i Położnych, choć powinny już w 2020 roku. Wówczas planowany Zjazd uniemożliwiła pandemia. Mimo iż w innych samorządach udało się zorganizować wybory w maju tego roku, pytana wówczas przez nas prezes NRPiP Zofia Małas o brak wyznaczenia nowego terminu wyborów tłumaczyła: "obecne prawo związuje nam ręce".
- Mamy opinię kancelarii prawnej, która wskazuje jasno, że w przypadku stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego wybory odbyć się nie mogą. Tego się trzymamy - mówiła.
Odpierając zarzuty środowiska, że w ten sposób przedłuża swoją kadencję, podkreślała, iż nie będzie startować w przyszłych wyborach, chociaż mogłaby.
- Moja kadencja trwa już sześć lat, ostatnie dwa lata były bardzo trudne i bardzo wyczerpujące. Jestem zmęczona i bardzo chętnie przekażę pałeczkę następcy. Będę się cieszyć i gratulować każdemu, kto wygra - tłumaczyła Zofia Małas.
W czerwcu Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zdecydowała wyznaczyć termin Zjazdu na maj 2023 roku.
Harmonogram wyborów w Naczelnej Izbie Pielęgniarek i Położnych:
- do 31 marca 2023 r. odbędą się zjazdy sprawozdawczo-wyborcze w okręgowych izbach pielęgniarek i położnych,
- do 10 kwietnia 2023 r. okręgowe izby pielęgniarek i położnych przekażą delegatów na Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych,
- 16-18 maja 2023 r. VIII Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych w Warszawie.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)