To będzie największy protest medyków w historii. Na ulice wyjdzie kilkanaście tysięcy osób

Autor: oprac. JKB • Źródło: Onet.pl, Rynek Zdrowia09 sierpnia 2021 10:45

Strajk pracowników ochrony zdrowia odbędzie się 11 września w Warszawie. Przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok liczy na ogromną frekwencję. "Planujemy, że będzie to kilkanaście tysięcy osób"

Krystyna Ptok liczy na dużą frekwencję podczas wrześniowego protestu. Fot. PTWP
  • Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy zapowiedział strajk pracowników ochrony zdrowia. Na dzień protestu wybrano sobotę 11 września
  • Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych podkreśliła w jednym z wywiadów, że będzie to największy z dotychczasowych protestów
  • - Planujemy, że będzie to kilkanaście tysięcy osób – podkreśliła Ptok

Już za miesiąc ogólnopolski protest medyków

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy został powołany 2 sierpnia i składa się on z przedstawicieli m.in. ogólnopolskich związków zawodowych zawodów medycznych zrzeszonych w branży ochrony zdrowia z przedstawicieli samorządu zawodów medycznych. Sprawa dotycząca wielkiego protestu 11 września od kilku dni jest tematem numer jeden w mediach.

Czytaj więcej: Krystyna Ptok o strajku medyków: "System jest coraz bardziej niebezpieczny dla pacjentów"

Pielęgniarki oburzone podwyżkami dla polityków. Ptok: "Może chcą nas upodlić"

Pytana o frekwencję na manifestacji w rozmowie z portalem Onet.pl Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych odpowiedziała:

- Chcielibyśmy, aby to była największa liczba protestujących pracowników ochrony zdrowia dlatego, że sytuacja jest niezwykle dramatyczna. Komitet protestacyjno-strajkowy składa się ze wszystkich pracowników medycznych, czyli z największej branży, która jest wśród związków zawodowych. Planujemy, że będzie to kilkanaście tysięcy.

W dalszej rozmowie przewodnicząca zaznaczyła, że w piramidzie Polskiego Ładu ochrona zdrowia znajduje się na końcu w finansowaniu.

- Przede wszystkim ochrona zdrowia wymaga kadr i polskie społeczeństwo to musi zrozumieć. To, że mamy ogromne kolejki wynika z faktu, że nie jesteśmy w stanie taką liczbę pacjentów przyjąć w sposób właściwy na odpowiednim stopniu jakości. Polska od 20 lat nie zwiększyła liczby medyków – dodała Ptok.

Przypomnijmy, pod koniec czerwca miały miejsce protesty ratowników, którzy domagali się m.in. podwyżki, ustawy o Zawodzie i Samorządzie Ratowników Medycznych oraz wprowadzenie punktu "Ratownik Medyczny". Z kolei pielęgniarki sprzeciwiały się tzw. ustawie Niedzielskiego, czyli sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Najważniejsze postulaty Komitetu

Przypomnijmy, 2 sierpnia podczas oficjalnej konferencji Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego, zostały podane szczegółowe postulaty, których domagają się członkowie:

  • Znacznie wyższy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej w wysokości nie 7 proc. a 8 proc. PKB
  • Zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej, celem zahamowania emigracji zewnętrznej i wewnętrznej pracowników opieki zdrowotnej
  • Zwiększenie liczby finansowanych świadczeń dla pacjentów oraz poprawa dostępności pacjenta do świadczeń
  • Podwyższenie jakości świadczeń dla pacjentów – jesteśmy krajem UE, potrzebna jest opieka lekarska, pielęgniarska, fizjoterapeutyczna, rehabilitacyjna i farmaceutyczna oraz dostęp do nowoczesnych form diagnostyki laboratoryjnej/obrazowej.
  • Zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach OECD i UE, szczególnie w sytuacji starzenia się społeczeństwa i zwiększania się zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej.

Czytaj: Medycy wyjdą na ulicę. Będzie wielki protest pracowników ochrony zdrowia. Znamy datę

Krystyna Ptok o strajku medyków: "System jest coraz bardziej niebezpieczny dla pacjentów"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum