The Jerusalem Post: zaszczepieni turyści nie wjadą do Izraela przed 1 sierpnia

Autor: oprac. KM • Źródło: The Jerusalem Post, Rynek Zdrowia24 czerwca 2021 17:43

Izrael opóźnia zezwolenie na wjazd zaszczepionych turystów do sierpnia z powodu wzrostu zachorowań na COVID. Początkowo przewidywano, że zaszczepieni turyści będą mogli przyjeżdżać do Izraela od 1 lipca.

Być może izraelski rząd przywróci obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach. Fot. Shutterstock
  • Do 1 sierpnia zagraniczni turyści, którzy przyjęli szczepionki przeciw COVID nie przekroczą granicy Izraela - poinformował izraelski rząd
  • Rząd Izraela ma na celu ochronić swoich obywateli przed groźnym wariantem Delta
  • Na 110 nowych zachorowań odnotowanych we wtorek, 14 osób pochodziło z zagranicy, a 9 z nich zostało w pełni zaszczepionych

Zaszczepieni zagraniczni turyści nie będą wpuszczani do Izraela przed 1 sierpnia - tak postanowił rząd Izraela, pod wodzą premiera Naftaliego Bennetta, w środę 23 czerwca. Decyzja ta została podyktowana wzrostem poziomu zakażeń w państwie.

Ponadto, jeśli średnia dzienna liczba przypadków będzie przekraczała 100 przez kolejny tydzień, zostanie przywrócony obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach.

Wariant Delta dotknął Izrael

- Naszym celem w tej chwili jest przede wszystkim ochrona obywateli Izraela przed wariantem Delta, który rozprzestrzenia się po świecie - powiedział cytowany przez "The Jerusalem Post" Bennett. - Jednocześnie chcemy w jak największym stopniu ograniczyć utrudnienia w codziennym życiu. Dlatego postanowiliśmy działać jak najszybciej - już teraz, podejmując odpowiedzialne i szybkie działania, aby później nie płacić wyższej ceny.

- Wszystko zależy od nas - powiedział. - Jeśli będziemy przestrzegać zasad i działać odpowiedzialnie, odniesiemy sukces.

Zaszczepieni turyści pierwotnie mieli być wpuszczani do kraju od 1 lipca. W ostatnich dniach Izrael jednak został dotknięty wariantem Delta, który przyczynił się do wzrostu zakażeń w miastach takich jak Modi'in i Binyamina. W tej chwili około 250 uczniów i 50 nauczycieli w Izraelu ma pozytywny wynik testu pod kątem wirusa.

Turyści nie kryją rozgoryczenia

- Nie jestem zaskoczony tym wynikiem, ale jestem rozczarowany, ponieważ czułem, że Izrael jest nietykalny, jeśli chodzi o COVID, i myślałem, że otworzy się we właściwym czasie - mówił w rozmowie z TJP turysta Jamie Hayeem.

- Jest mi smutno. Nie mogłam się doczekać [otwarcia - red.], ale cieszę się, że kraj podejmuje niezbędne środki ostrożności, aby zachować bezpieczeństwo - powiedziała TJP inna turystka Gaby Danziger.

Obecnie w kraju są ok. 554 aktywne przypadki COVID. W rekordowym momencie zeszłej zimy liczba ta wynosiła ponad 85 000.

Mając na uwadze dzisiejsze ogniska choroby i nowe zalecenie władz, aby szczepić wszystkie dzieci w wieku 12-15 lat, we wtorek w Izraelu wykonano ponad 7000 szczepień, co jest najwyższym wynikiem od ponad miesiąca. Około 4000 z nich były to pierwsze dawki dla dzieci, co stanowiło około dwukrotnie większy wynik niż w poprzednich dniach.

Nowa rada, nowe zasady kwarantanny

Aby uporać się z nowym wybuchem zakażeń, rząd Izraela postanowił powołać specjalną radę ds. koronawirusa, w skład której wejdzie m.in. Bennett, minister zdrowia Nitzan Horowitz, minister spraw zagranicznych Yair Lapid, minister obrony Benny Gantz, minister finansów Avigdor Liberman, minister sprawiedliwości Gideon Sa'ar i minister spraw wewnętrznych Ayelet Shaked.

Wcześniej ministerstwo zdrowia ogłosiło, że w szczególnych sytuacjach będzie można nakazać osobom zaszczepionym lub ozdrowieńcom poddanie się kwarantannie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoby, które są uważane za w pełni uodpornione (tydzień po drugiej dawce szczepionki lub po wyzdrowieniu z choroby) są zwolnione z konieczności izolacji, jeśli mają kontakt ze zidentyfikowanym nosicielem wirusa.

Jednak, zgodnie z nową dyrektywą podpisaną przez dyrektora generalnego ministerstwa, odpowiedni urzędnicy a nawet lekarze rejonowi będą mogli żądać, aby osoby te poddawały się izolacji, jeśli miały kontakt z osobą zakażoną wariantem wirusa uważanym za szczególnie niebezpieczny lub z osobą, która doświadczyła wyjątkowo poważnych skutków choroby. Izolacja może być konieczna również wtedy, jeśli osoba ma regularny kontakt z częścią populacji wysokiego ryzyka lub niezaszczepioną, lub jeśli przyleciała tym samym samolotem co zidentyfikowany nosiciel koronawirusa.

Ponadto nowa dyrektywa przywraca obowiązek noszenia maseczek na lotnisku i w placówkach medycznych.

Urzędnicy nie mogą ocenić, czy sytuacja jest pod kontrolą

- Nie możemy powiedzieć, czy wybuch jest pod kontrolą - powiedział prof. Nachman Ash podczas konferencji prasowej.

Dyrektor generalny izraelskiego resortu zdrowia Chezy Levy wyjaśnił, że rząd postanowił odroczyć wjazd zaszczepionych turystów do Izraela o miesiąc w związku ze wzrostem liczby nowych przypadków. Dodał, że zaszczepieni obcokrajowcy będą wpuszczani do Izraela od 1 sierpnia - pod warunkiem, że nie wydarzy się nic nieoczekiwanego i nie będzie postępował wzrost zachorowań.

Według izraelskiego ministerstwa zdrowia spośród 110 nowych przypadków zarejestrowanych we wtorek 14 osób pochodziło z zagranicy. 9 z nich zostało w pełni zaszczepionych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum