Testy na COVID-19. Minister zdrowia wyjaśnia nowe zasady

Autor: oprac. MP • Źródło: TVN24/Rynek Zdrowia19 kwietnia 2022 11:20

W kwietniu zmianie uległy zasady testów na koronawirusa. Nie brakuje jednak wątpliwości, m.in. kiedy można wykonać bezpłatny test i jakie obowiązki ma obecnie przychodnia i lekarze rodzinni.  O nowych zasadach mówił w TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski.

Testy na COVID-19. Minister zdrowia wyjaśnia nowe zasady
MZ wyjaśnia sprawę darmowych testów na koronawirusa w POZ Fot. Shutterstock
  • Od 1 kwietnia - po zniesieniu obostrzeń covidowych - wprowadzono zmiany w realizacji świadczeń u osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem
  • Zniesiono zalecenie powszechnego darmowego testowania, zmianie uległy zasady kierowania oraz wykonywania testów w kierunku koronawirusa u pacjentów w POZ 
  • - Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mają możliwość zamawiania w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych darmowych testów - podkreślał w rozmowie z TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski, odpowiadając na wątpliwości o braku darmowych testów w POZ

Darmowe testy na koronawirusa w POZ?

Minister zdrowia w rozmowie z TVN24 pytany był o zamieszanie związane z procedurami wykonywania testów w trakcie wizyty u lekarza, które zmieniły się po 1 kwietnia.

- Tak jak było to wcześniej, darmowe testy dostępne są u lekarzy rodzinnych oraz w szpitalach, gdzie wykonywane są na dotychczasowych zasadach - tłumaczył Adam Niedzielski.

- Przyjęliśmy jedynie w tej chwili trochę inne rozwiązanie. Nie rozwiązanie, które polega na refundowanie testu, tylko rozwiązanie - mówię tu o podstawowej opiece zdrowotnej - że przekazujemy testy antygenowe do wykorzystania i one są tam dostępne - wyjaśniał.

Testy na koronawirusa u lekarzy rodzinnych

- Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mają możliwość zamawiania w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych darmowych testów [antygenowych - red. RZ] - poinformował minister. - My te testy cały czas uzupełniamy, więc to też nie jest tak, że one się wyczerpują: dostarczamy je za darmo do lekarza, lekarz rodzinny podczas wizyty może przetestować pacjenta - tłumaczył szef resortu zdrowia.

- Co więcej zmieniliśmy tzw. koszyk zdrowotny. Nie ma więc już wątpliwości, że samo testowanie - mówię o czynności - ona powinna być odpłatna, ona również mieści się w pakiecie - wyjaśnił minister.

Z kolei testy PCR są dostępne w laboratoriach szpitalnych. - Laboratoria wykonują te testy i pod tym względem nie ma wielkiej różnicy w stosunku do tego, co było poprzednio, bo zanim jeszcze mieliśmy dedykowane oddzielne fundusze na to, były wykonywane w ramach rozliczania procedury - poinformował.

Adam Niedzielski: nie będziemy robili masowego testowania

Szef resortu wyjaśniał również powody zmiany polityki powszechnego testowania na testowanie w konkretnych okolicznościach.

- Tych przypadków zakażeń mamy już bardzo niewiele. W zasadzie zeszliśmy poniżej tysiąca dziennie, więc polityka testowania jest do tego dostosowana. Nie będziemy robili masowego testowania, podczas gdy COVID-19 nie jest już na taką skalę obecny w społeczeństwie - tłumaczył, dodając, że głównym problemem nie jest to, że ktoś jest zakażony, tylko jaka jest dolegliwość przebiegu choroby.

- Monitorujemy sytuację, która ma miejsce w szpitalach i widać, że nie ma takiej sytuacji epidemicznej, która generowałaby przypadki do leczenia szpitalnego. Czyli to też pokazuje już bardziej obiektywnie, bez konieczności wykonywania tych testów, że po prostu mamy mniej przypadków - mówił minister Niedzielski.

- Jeżeli testy są wykonywane w ramach dostarczonych testów antygenowych z RARS, to tutaj nie ma żadnej płatności - jeszcze raz podkreślił.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum