Test raz w tygodniu i kara finansowa za zakażenie. Nowy projekt ustawy covidowej
Co zawiera nowy projekt ws. weryfikacji covidowej? Przewiduje testowanie pracowników raz w tygodniu i kary finansowe za zakażenie.

- Poselski projekt dotyczy wprowadzenia rozwiązań, które umożliwią pracownikom nieodpłatne testowanie się pod kątem koronawirusa
- Ponadto pracodawcy będą mogli żądać od pracowników czy osób pracujących w ramach umów cywilnoprawnych informowania o negatywnym wyniku testu
- Projekt obejmuje również możliwość ubiegania się o wszczęcie postępowania w przedmiocie świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia koronawirusem
Poszerzone uprawnienia pracodawcy
Zgodnie z projektem pracownik, niezależnie od formy zatrudnienia, będzie mógł raz w tygodniu przetestować się na obecność koronawirusa w organizmie. Projektodawca zastrzega jednak, że częstotliwość może zmienić się w zależności od sytuacji epidemicznej. Testy finansowane będą ze środków tzw. Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika okazanie wyniku testu w terminie minimum 48 godzin od zlecenia takiego testu. Miałoby to jednak dziać się nie częściej niż raz w tygodniu.
Warto nadmienić, że "przetwarzanie danych osobowych, o których mowa w ust. 1, jest dopuszczalne przez okres niezbędny do realizacji celów" i "dane (..,) przechowuje się w sposób gwarantujący zachowanie ich poufności".
Zakażenie w miejscu pracy. Będą odszkodowania?
Potwierdzenie zakażenia może zostać wydane wraz z uzasadnionym podejrzeniem, że do zakażenia doszło w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, może złożyć pracodawcy.
Kwarantanna lub hospitalizacja z powodu COVID-19, może być przesłanką do wnioskowania o wszczęcie postępowania w przedmiocie
w celu wypłaty świadczenia odszkodowawczego.
Pracownik jednak jest wówczas zobowiązany do wskazania okoliczności
uzasadniających, że zakażenie nastąpiło w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Musi również wskazać osoby, z którymi miał kontakt w tym zakładzie pracy lub miejscu w okresie poprzedzającym zakażenie, ale nie wcześniej niż po 7 dniach.
Wysokie rekompensaty
Jak czytamy w projekcie "wysokość świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wynosi równowartość 5-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę". W przypadku większej liczby zakażonych świadczenie jest udzielane w równych częściach.
Minimalne wynagrodzenie określone jest w przepisach wydanych na podstawie art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207).
Z kolei jeśli pracodawca zaniecha testowania pracowników, będą oni mogli "wystąpić do wojewody właściwego ze względu na miejsce wyznaczone do wykonywania pracy z wnioskiem o wszczęcie postępowania w przedmiocie świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 przysługującego pracodawcy".
ZOBACZ KOMENTARZE (2)