Terlecki: przypuszczam, że we wtorek w Sejmie będzie informacja rządu ws. pomocy niepełnosprawnym dzieciom

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 października 2020 11:52

Przypuszcza, że we wtorek na posiedzeniu Sejmu będzie informacja rządu o tym, co zrobiono dotąd w zakresie pomocy dla niepełnosprawnych dzieci; będą też przedstawione plany na przyszłość - przekazał w poniedziałek (26 październik) wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).

Terlecki: przypuszczam, że we wtorek w Sejmie będzie informacja rządu ws. pomocy niepełnosprawnym dzieciom
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Fot. strona internetowa Sejmu RP

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki zwrócił się w ubiegłym tygodniu do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o uzupełnienie porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu o informacje ws. programu "Za życiem" oraz programów finansowanych ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i ewentualnych skutków, jakie wywołuje w ich realizacji wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Informacji miałaby udzielić minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Polityk został zapytany przez dziennikarzy w Sejmie, co z informacją, o którą wnioskował. Poinformował: - Informacja będzie. Przypuszczam, że jutro - dodał.

- To będzie po pierwsze informacja rządu o tym, co zrobiono dotąd w zakresie pomocy dla dzieci niepełnosprawnych, dla osób niepełnosprawnych, a po drugie: plany na przyszłość - powiedział Terlecki.

W czwartek po południu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Pierwszy etap programu "Za życiem" został przedstawiony jeszcze w 2016 r. przez ówczesną premier Beatę Szydło. Obejmował m.in. wsparcie rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem, wzmocnienie roli asystentów rodziny, rozwój mieszkań chronionych i nowy program polityki zdrowotnej.

Drugi etap obejmował m.in. wsparcie byłych uczestników warsztatów terapii zajęciowej, wydłużenie z 14 do 30 dni prawa do zasiłku opiekuńczego oraz wsparcie zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Na realizację programu w latach 2017-2021 przewidziano ponad 3 mld zł. 

PAP - Grzegorz Bruszewski

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum