Terlecki o zawieszaniu zabiegów: "To jest dramat, oczywiście..."

Autor: DK/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2021 11:51

Wicemarszałek  Ryszard Terlecki (PiS) powiedział  w Sejmie, że na temat zaleceń NFZ trzeba rozmawiać z Ministerstwem Zdrowia. Na uwagę, że zawieszenie zabiegów w wielu przypadkach może oznaczać dramaty pacjentów, odparł: "To jest dramat, oczywiście, to na całym świecie się dzieje".

Terlecki o zawieszaniu zabiegów: "To jest dramat, oczywiście..."
Jak podkreślił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, uczymy się zawsze na tym, co się dzieje, także na błędach Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)
  • NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń planowych
  • Ryszard Terlecki: - Pandemia zmonopolizowała działania służby zdrowia wszędzie
  • NFZ wyjaśnił, że ograniczenie udzielania świadczeń nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych.

W poniedziałek wieczorem NFZ poinformowało, że "w związku z rozwojem epidemii, na polecenie ministra zdrowia, centrala NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo"

- My patrzymy na to jak pacjenci (...) którzy korzystają ze służby zdrowia - powiedział dziennikarzom w Sejmie wicemarszałek Ryszard Terlecki (PiS). Na uwagę, że zawieszenie zabiegów w wielu przypadkach może oznaczać dramaty pacjentów, Terlecki odparł: "To jest dramat, oczywiście, to na całym świecie się dzieje".

- Pandemia zmonopolizowała działania służby zdrowia wszędzie - stwierdził Terlecki.

Dopytywany, czy może rząd wyciągnął za mało wniosków z drugiej fali epidemii, odparł: - Uczymy się zawsze na tym, co się dzieje, także na błędach - powiedział Terlecki. Zaznaczył, że cały czas trzeba "obserwować sytuację i dostosowywać się".

NFZ wyjaśnił, że ograniczenie udzielania świadczeń nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych.

Dodatkowo - jak wskazał fundusz - przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń należy wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum