Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2018 18:00

Sejm pracuje według ustalonego harmonogramu, więc nie będzie dodatkowego posiedzenia; rządowy projekt wymaga starannego opracowania - podkreślił wicemarszałek Ryszard Terlecki (PiS) odnosząc sie do postulatów protestujących w Sejmie rodziców osób niepełnosprawnych.

Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. postulatów rodziców osób niepełnosprawnych. Fot. strona internetowa Sejmu RP

Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych podczas piątkowego  (20 kwietnia) spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim zwróciła się do szefa rządu o "natychmiastowe" zwołanie posiedzenia Sejmu tak, by jak najszybciej podnieść świadczenia dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

"Sejm pracuje według ustalonego harmonogramu, więc nie będzie dodatkowego posiedzenia. Rządowy projekt wymaga starannego opracowania" - napisał na Twitterze Ryszard Terlecki.

Szef rządu zapowiedział podczas spotkania w Sejmie utworzenie specjalnego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych, na który złożyłaby się danina, pochodząca od osób najlepiej zarabiających. Zadeklarował ponadto, że rząd postara się, by jak najszybciej doprowadzić do wyrównania wysokości renty socjalnej i renty minimalnej, co jest jednym z postulatów protestujących od środy (18 kwietnia) w Sejmie rodziców osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych.

Premier podkreślił też, że w przyszłym tygodniu minister rodziny Elżbieta Rafalska będzie pracować nad ustawą ws. wyrównania różnicy między rentą socjalną z najniższą rentą ZUS; za mniej więcej dwa tygodnie jest kolejne posiedzenie Sejmu - dodał. 

Według premiera "to nie jest tak", że rząd będzie czekał z wyrównaniem różnicy między rentą socjalna i najniższą renta ZUS do czasu wprowadzenie tzw. daniny solidarnościowej.

- Ta danina będzie wprowadzona od początku przyszłego roku - poinformował premier. Wyjaśnił, że nie można wprowadzać zmian podatkowych na niekorzyść podatnika w trakcie roku.

- Ale od tego nie uzależniamy tego wsparcia w wyrównywaniu renty socjalnej do tej minimalnej renty, o którą też państwo postulujecie. Jak najbardziej rozumiemy, że to musi być robione jak najszybciej - zapewnił Morawiecki protestujących.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum