Terapie medyczne w okresie kończącego się życia - 1. posiedzenie Zespołu przy RPP

Autor: RPP/Rynek Zdrowia • • 05 lipca 2019 15:55

W piątek (5 lipca) w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu przy Rzeczniku Praw Pacjenta ds. opracowania standardów postępowania w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia.

Terapie medyczne w okresie kończącego się życia - 1. posiedzenie Zespołu przy RPP
- Życie jest wartością najwyższą i decyzje, które go dotyczą, choć czasami trudne, powinny być podejmowane z rozwagą, delikatnością i poczuciem największej odpowiedzialności - powiedział Grzegorz Błażewicz, zastępca RPP otwierając inauguracyjne spotkanie Zespołu. Fot. Biuro RPP

Jak podaje Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, dotychczas prawo nie odpowiadało na wiele wątpliwości, pozostawiając zarówno lekarzy, pacjentów i ich rodziny w niepewności co do podejmowanych decyzji

Celem Zespołu jest wypracowanie standardów w zakresie ochrony praw pacjenta, które stałyby się podstawą stosowania w polskim systemie ochrony zdrowia.

Standardy, które do 31 stycznia 2020 r. opracują członkowie Zespołu będą określać prawa pacjenta w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia, obejmą one także prawo pacjenta do godnej śmierci. Zespół będzie pracował również nad kwestią zastosowania tzw. terapii daremnej, w szczególności w przypadku śmierci dziecka, osoby w podeszłym wieku oraz przewlekle i nieuleczalnie chorej. Ponadto opracowane zostaną założenia dotyczące właściwej komunikacji pomiędzy lekarzem, pacjentem oraz jego rodziną.

Prace Zespołu będą się opierały zarówno na zagadnieniach prawnych, psychologicznych i etycznych, tak aby wypracować jasne i zrozumiałe wytyczne.

Więcej, w tym skład Zespołu: rpp.gov.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum