Ten lekarz z Piły raczej nie strajkuje. W ciągu roku zarobił 1 mln złotych

Autor: oprac. KM • Źródło: Twoja Piła, Rynek Zdrowia13 października 2021 15:38

Portal Twoja Piła w sobotę 9 października poinformował o konferencji, podczas której poruszono temat zarobków lekarzy z lokalnego szpitala specjalistycznego. "Rekordzista", jak określił medyka portal, zarobił w ciągu roku 1 mln złotych.

Ten lekarz z Piły raczej nie strajkuje. W ciągu roku zarobił 1 mln złotych
  • Lekarz ze Szpitala Specjalistycznego w Pile zarobił 1 mln zł - podał portal Twoja Piła
  • Wiadomość potwierdził sam dyrektor szpitala, Wojciech Szafrański
  • Budżet szpitala wynosi ok. 180 mln złotych. 80 proc. tej kwoty przeznaczane jest na wypłaty

Jak podaje portal Twoja Piła, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile Wojciech Szafrański podczas konferencji prasowej odniósł się do pogłosek o rocznych dochodach jednego z lekarzy pracujących w podległej mu placówce. Poinformował, że medyk rzeczywiście zarobił w ciągu roku kwotę, która była przedmiotem dyskusji wśród lokalnej opinii publicznej. Mowa o milionie złotych.

Lekarz z Piły z miesięcznym dochodem ponad 80 tys. zł jest na kontrakcie

– Mamy do czynienia z lekarzem kontraktowym. Jest on na sparametryzowanej umowie, więc wynagrodzenie zależy od wykonanej pracy. Ale potwierdzam, że taka wartość wynagrodzenia została osiągnięta w naszym szpitalu – powiedział, cytowany przez portal Twoja Piła dyrektor Wojciech Szafrański.

Szafrański podkreślił, że "szpital jest jednostką, w której największą wartość stanowią wynagrodzenia", a ubiegły rok został zakończony z bilansem 163 mln złotych. 77 proc. tej kwoty zostało przeznaczone na wypłaty - aż 125 mln zł. Same dodatki covidowe w ciągu zaledwie połowy roku wyniosły łącznie kolejne 25 mln złotych. Dla porównania Szafrański wspomniał również o doświadczeniach z innego - krakowskiego - szpitala, którym zarządzał (Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera - przyp. red. RZ).

– W Krakowie wyglądało to inaczej. Gdy zaczynałem było to 56 proc., a później, wraz ze wzrostem płac doszło to do poziomu 59 procent - poinformował dyrektor Szafrański.

Protest medyków trwa. Postulat finansowy nie jest jedyny, ale jest ważny

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki i realny wzrost wyceny świadczeń, wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

11 września po manifestacji pracowników ochrony zdrowia w Warszawie w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstało Białe Miasteczko 2.0, nawiązujące do białego miasteczka pielęgniarek z 2007 r. Po przerwie spowodowanej zajściem podczas konferencji - samookaleczeniem się starszego mężczyzny, który zmarł - miasteczko wróciło do pierwotnej formy protestu, odbywają się w nim m.in. tematyczne panele i wykłady.

W piątek 15 października ma odbyć się posiedzenie zespołu trójstronnego. Minister zdrowia Adam Niedzielski zaprosił medyków z komitetu protestacyjno-strajkowego do udziału w zespole trójstronnym. Podkreślił determinację do rozwiązania problemu, by "nie przedłużać rozmów, pokazać bardzo konkretną ofertę". Jednak nie zanosi się na to, by przyszli na spotkanie. "Na ten moment nic nie wskazuje na to, żebyśmy mieli się pojawić" - powiedział we wtorek PAP rzecznik prasowy białego miasteczka.

Czytaj też: Protestujący medycy nie przyjdą na piątkowe rozmowy trójstronne

Poseł PiS o zarobkach lekarzy. "W pandemii zarabiali dwa razy tyle i teraz wydaje im się, że zarabiają mniej"

Zespół Trójstronny. Czy dojdzie do podpisania porozumienia z ministrem? Pytamy Marię Ochman

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum