Teleporada nie dla dzieci i seniorów? Bożena Janicka ostro o projekcie MZ

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2021 10:50

Prezes PPOZ Bożena Janicka apeluje do ministra Adama Niedzielskiego, by nie decydował administracyjnie komu należy udzielić teleporady i nie odbierał kompetencji w tym zakresie lekarzom.

Teleporada nie dla dzieci i seniorów? Bożena Janicka ostro o projekcie MZ
Tego nie można narzucać przepisami - uważa prezes PPOZ Bożena Janicka Fot. PTWP

Ministerstwo Zdrowia przesłało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia w sprawie kolejnej zmiany standardu organizacyjnego teleporady w ramach POZ.

Jak napisano w uzasadnieniu do projektu, planuje się modyfikację zasad realizacji teleporady na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, wskazując, że świadczenie w formie teleporady może być udzielane wyłącznie osobom pomiędzy 7. a 64. rokiem życia. Takie rozwiązanie ma na celu "wyeliminowanie możliwości realizacji teleporady w odniesieniu do najbardziej „wrażliwych” grup pacjentów, prezentujących zintensyfikowane oraz zróżnicowane potrzeby zdrowotne".

Powyższe rozwiązanie podyktowane jest potrzebą jak najszybszego zapewnienia bezwzględnego obowiązku realizacji świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej w bezpośrednim kontakcie z pacjentami do ukończenia 6. roku życia oraz pacjentami powyżej 65. roku życia - czytamy w OSR projektu.

"Celem wprowadzanych zmian jest zwiększenie dostępu do świadczeń realizowanych na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej w bezpośrednim kontakcie z właściwym personelem medycznym. Powyższe skutkować będzie ograniczeniem sytuacji pogorszenia stanu zdrowia ze względu na opóźnienie rozpoznania stanu chorobowego lub brak zastosowania właściwego postępowania diagnostyczno-leczniczego w przypadku dzieci oraz seniorów" - dodano w uzasadnieniu.

Przewiduje się, że rozporządzenie wejdzie w życie 1 marca 2021 r.

- Apelowałam, aby minister przestał "grzebać" w prawie. "Fachowcy" od administracji nie wiedzą o czym piszą. Teleporady zostały podzielone. Do 6 roku życia - nie wolno mi ich udzielać. Także, według tego projektu, nie będzie wolno mi ich udzielać pacjentom po 65. roku życia. Nie rozumiem - mówi prezes PPOZ Bożena Janicka.

- Nie można tak doprecyzowywać przepisów. To lekarz musi zadecydować czy może rozmawiać z matką na temat dziecka przez telefon i ją wezwać do poradni. To lekarz decyduje czy jest konieczność zobaczenia starszej osoby po 65 roku w życia. Tego nie można narzucać przepisami. Może znieśmy w ogóle teleporady? Wtedy wrócimy do kolejek w przychodniach, kiedy do wizyty w POZ będzie czekało się kilka dni - dodaje Bożena Janicka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum