Teleporada ma być realizowana w ciągu doby. Porozumienie Zielonogórskie: to niewykonalne

Autor: FPZ, JW/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2021 13:39

Wyjątkowo bulwersuje fakt, że zmienia się standardy organizacyjne teleporady dosłownie w przeddzień rozpoczęcia procesu szczepień przeciwko COVID-19 w podmiotach POZ. Teleporada w ciągu doby - to niewykonalne - alarmuje Federacja Porozumienie Zielonogórskie.

Teleporada ma być realizowana w ciągu doby. Porozumienie Zielonogórskie: to niewykonalne
Projekt dot. teleporady nie był z nami konsultowany - wskazuje FPZ Fot. Archiwum

Jak wskazuje FPZ, w projekcie MZ opublikowanym 13 stycznia przez Rządowe Centrum Legislacji pn. "Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia12 stycznia2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej" znajduje się zapis, że „(...) teleporada jest realizowana nie później niż w pierwszym dniu roboczym następującym po dniu zgłoszenia się pacjenta do świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, systemu łączności lub osobistego."

Wprowadzane zmiany uwzględniają również zapewnienie pacjentowi możliwości kontaktu ze świadczeniodawcą za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub systemu łączności, w tym kontaktu telefonicznego.

- Projekt nie był z nami konsultowany - zastrzega prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski.

FPZ wskazuje, że program szczepień przeciwko COVID-19 wymaga reorganizacji pracy przychodni i maksymalnej mobilizacji, by cały proces przebiegał sprawnie i by jak największa liczba pacjentów została zaszczepiona.

"Przychodnie POZ mają pod opieką po kilka tysięcy pacjentów, a są praktyki, w których ta liczba jest znacznie wyższa. Coraz więcej z nich wymaga bezpośredniego badania lekarskiego, nie możemy więc realizować wyłącznie teleporad. Wymóg, by pacjent ma uzyskać teleporadę w ciągu doby oznacza, że osoby wymagające osobistej wizyty w wielu przypadkach będą zmuszone czekać na nią w kolejce. A co w takiej sytuacji ze szczepieniami?" - wskazuje Federacja.

Z uzasadnienia projektu wynika, że zmiana podyktowana jest sygnałami zgłaszanymi przez pacjentów i „ma na celu usprawnienie kontaktu na linii pacjent - świadczeniodawca, a także zwiększenie dostępu do świadczeń realizowanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej”. Zdaniem projektodawcy „zmiany przyczynią się również do usprawnienia działań kontrolnych, istotnych z punktu widzenia obecnej sytuacji epidemiologicznej kraju oraz funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w obliczu zintensyfikowanych potrzeb zdrowotnych pacjentów”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum