Teleplatforma Pierwszego Kontaktu działa już trzy miesiące. Wciąż mało kto o niej wie
Teleplatforma Pierwszego Kontaktu działa już prawie 3 miesiące. Skorzystało z niej 27 tys. osób. To niewiele. Dlatego NFZ wzmacnia promocję tej formy doraźnej pomocy.

- Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK) jest miejscem pierwszego kontaktu dla pacjenta w sytuacji nagłego zachorowania lub konieczności wystawienia np. e-recepty - przypomina NFZ
- TPK ruszyła 25 maja br. Działa na podobnych zasadach do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a zarazem jest jest uzupełnieniem
- Poradę w ramach TPK można uzyskać pod numerem 800 137 200 poza godzinami pracy podstawowej opieki zdrowotnej
Teleplatforma Pierwszego Kontaktu oficjalnie działa od 25 maja br. Jak informuje nas NFZ, z tej formy doraźnej pomocy skorzystało dotychczas prawie 27 tys. pacjentów, którzy poza godzinami pracy POZ (od poniedziałku do piątku od godz. 18:00 do 8:00 następnego dnia), a także w weekendy lub święta (od 8:00 do 8:00) potrzebowali porady medycznej.
Teleplatforma Pierwszego Kontaktu - tak można z niej korzystać
- Ponad połowę (51 proc.) wszystkich porad udzieliły pielęgniarki/położne, a 49 proc. lekarze. Na połączenie z TPK czeka się zaledwie kilka sekund. Dzwoniąc pod bezpłatny numer TPK - 800 137 200 - pacjent otrzymuje niezbędną pomoc medyczną - zaznacza Paweł Florek, zastępca dyrektora Biura Komunikacji Społecznej w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Udostępniona przez Narodowy Fundusz Zdrowia platforma jest miejscem pierwszego kontaktu dla pacjenta, w sytuacji nagłego zachorowania lub konieczności wystawienia np. e-recepty, gdy poradnie POZ już zakończyły pracę oraz w weekendy i święta.
- Porad medycznych udzielają profesjonalni medycy - pielęgniarki lub położne oraz lekarze. Aby uzyskać pomoc wystarczy mieć telefon i połączyć się z bezpłatnym numerem TPK.
- TPK działa na podobnych zasadach do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, z tą różnicą, że konsultacje udzielane są przez telefon. Podczas połączenia, w razie potrzeby, personel medyczny może wystawić e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie. Wszystko cyfrowo i wygodnie - zaznacza Paweł Florek.
- - Co istotne, z platformy mogą korzystać osoby niesłyszące. Łączą się z personelem medycznych przez specjalny wideoczat. Rozmowa odbywa się w Polskim Języku Migowym (PJM). Oprócz PJM i języka polskiego, porady medyczne udzielane są w kilku językach obcych: angielskim, rosyjskim i ukraińskim - przypomina NFZ.
TPK uzupełnia system doraźnej pomocy medycznej
Tomasz Zieliński, lekarz rodzinny, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie i wiceprezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej zwraca uwagę, że „generalnie taka teleplatforma jest świetnym pomysłem”.
- Zresztą ponad rok temu sam proponowałem, aby NFZ wdrożył tego rodzaju rozwiązanie. Oczywiście była wówczas inna sytuacja epidemiologiczna niż dziś, było znacznie więcej zakażeń koronawirusem. Jednak bardzo dobrze, że taka ogólnokrajowa linia telefoniczna nadal funkcjonuje, ponieważ tego rodzaju narzędzia mają przyszłość, nie tylko w czasie pandemii - uważa ekspert.
Zdaniem wiceszefa Porozumienia Zielonogórskiego TPK stwarza możliwość istotnego odciążenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. - Często zgłaszają się do niej osoby z naprawdę drobnymi dolegliwościami, w których porada telefoniczna zupełnie wystarczy. Jeśli w ciągu dnia pacjent nie zdołał lub nie zdążył uzyskać porady w POZ, zwykle potem próbuje korzystać właśnie z nocnej i świątecznej opieki - mówi Tomasz Zieliński.
- Dlatego taka centralna linia, jaką jest TPK, stanowić może skuteczne uzupełnienie systemu doraźnej pomocy medycznej - tłumaczy.
- Jednak dotychczas stosunkowo niewiele osób skorzystało z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Myślę, że głównie z powodu dość słabej promocji tego narzędzia w przestrzeni publicznej. Nie tylko pacjenci nie wiedzą o takiej możliwości uzyskania porady medycznej, ale także większość lekarzy - przyznaje nasz rozmówca.
Ekspert: teleplatformę warto udoskonalać i mocniej promować
- Przydałaby się szeroka kampania promująca Teleplatformę Pierwszego Kontaktu. Być może jednak NFZ i Ministerstwo Zdrowia uznały, że taka akcja informacyjna wpisywałaby się w dość negatywny obraz teleporad, z jakim mieliśmy do czynienia w maju i czerwcu tego roku. Mam nadzieję, że teraz to się zmieni i Fundusz zacznie szeroko informować o poradach udzielanych w ramach TPK - zauważa Tomasz Zieliński.
Jego zdaniem TPK należy nie tylko lepiej promować - między innymi w mediach społecznościowych - ale także rozwijać działanie teleplatformy.
- Następnym krokiem powinno być umożliwienie przekierowania pacjenta korzystającego z TPK wprost do konkretnej placówki w pobliżu jego miejsca zamieszkania lub na SOR - oczywiście, jeśli jest to uzasadnione zgłaszanymi objawami - zaznacza ekspert.
- Dobrze byłoby więc wdrożyć w ramach Teleplatformy Pierwszego Kontaktu mapy oraz terminarze dostępnych miejsc, np. we wspomnianych poradniach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, aby kierować tam pacjenta wymagającego bezpośredniej, stacjonarnej konsultacji. Natomiast w najbardziej niepokojących, wręcz ostrych przypadkach, chory byłby kierowany do szpitalnych oddziałów ratunkowych - podsumowuje Tomasz Zieliński.
Zakładka na stronie NFZ, informacje w mediach społecznościowych
Zapytaliśmy w NFZ, czy są plany wzmocnienia promocji Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. - W internetowym serwisie NFZ udostępniliśmy specjalną zakładkę dotyczącą TPK - informuje nas Biuro Komunikacji Społecznej Narodowego Funduszu Zdrowia.
Ze specjalnej zakładki na stronie NFZ pacjent dowie się, między innymi:
- Jak krok po kroku skorzystać z TPK
- Kiedy może zadzwonić na TPK i pod jaki numer
- W jakich sytuacjach zostanie udzielona mu pomoc medyczna.
Na tej samej stronie dostępne są również plakaty i ulotka o TPK oraz animacja (z tłumaczeniem na Polski Język Migowy), która przybliża zasady działania Teleplatformy Pierwszego Kontaktu.
NFZ od kilku dnia promuje również Teleplatformy Pierwszego Kontaktu w mediach społecznościowych, między innymi na Twitterze.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)