Także PPOZ prosi prezesa NFZ o wyjaśnienie wypowiedzi dotyczącej lekarzy rodzinnych

Autor: PPOZ/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2019 07:51

Zdaniem prezes PPOZ Bożeny Janickiej niedawna wypowiedź prezesa NFZ, w której Andrzej Jacyna miał stwierdzić, że "od podstawowej opieki zdrowotnej zaczyna się wszelkie zło" wymaga wyjaśnienia przez prezesa Funduszu.

Także PPOZ prosi prezesa NFZ o wyjaśnienie wypowiedzi dotyczącej lekarzy rodzinnych
Janicka wystosowała do prezesa NFZ pismo domagające się wyjaśnienia tej wypowiedzi. Fot. PTWP

Jak już pisaliśmy, kontrowersyjna wypowiedź prezesa NFZ Andrzeja Jacyny padła podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Ochrony Zdrowia odbywającego się 4 lipca.

Prezes Funduszu mówił tam m.in. możliwości rozważenia obowiązku dyżurowania w nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej także lekarzy rodzinnych. "Wyłgali się z tego zręcznie, dziś pracują do godziny 18, żądają skrócenia pracy do 16. Po wyborach będzie czas na stoczenie twardej dyskusji z tym towarzystwem" - cytuje słowa prezesa Funduszu Bożena Janicka.

Janicka wystosowała do prezesa NFZ pismo domagające się wyjaśnienia tej wypowiedzi: "Wypowiedź ta, podobnie jak jej dalszy ciąg, zbulwersowała środowisko lekarzy rodzinnych w całej Polsce. Dlatego wzywam Pana do oficjalnego zajęcia stanowiska w tej sprawie".

Dodała, że jak dotąd to reforma podstawowej opieki zdrowotnej była jak dotąd jedyną udaną reformą systemu ochrony zdrowia po 1989 roku, a lekarze rodzinni nadal cieszą się największym zaufaniem pacjentów.

Wcześniej do wypowiedzi prezesa Funduszu odniosło się Porozumienie Zielonogórskie. Jak wynika z komentarza zamieszczonego na stronie PZ, słowa prezesa Jacyny "wstrząsnęły całym środowiskiem lekarzy rodzinnych. Są głęboko oburzeni a Zarząd Porozumienia Zielonogórskiego skierował już do premiera skargę w tej sprawie".

Nasze zdumienie budzi także to, że dotychczasowe relacje Federacji Porozumienie Zielonogórskie z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia układały się należycie. (…) Wypowiedzenie takich poglądów, na kilka dni przed rozpoczęciem rozmów o nowych wspólnych projektach jest odebrane przez Federację jako świadoma chęć niedopuszczenia do ich pozytywnego finału - napisał w liście do Mateusza Morawieckiego prezes PZ Jacek Krajewski.

Czytaj też: PZ ostro: Prezes NFZ szykuje wojnę z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum