×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

TOK FM: błąd w ustawie. Od 2 listopada nie można legalnie wykonywać in vitro?

Autor: TOK FM01 listopada 2015 21:16

Od poniedziałku (2 listopada) kliniki muszą przerwać wykonywanie zabiegów in vitro. Legislacyjny błąd w ustawie każe lekarzom czekać na zatwierdzenie dokumentu, bez którego przeprowadzenie zapłodnienia tą metodą jest nielegalne - informuje stacja radiowa TOK FM.

TOK FM: błąd w ustawie. Od 2 listopada nie można legalnie wykonywać in vitro?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

1 listopada weszła w życie Ustawa o leczeniu niepłodności. Jednak w nowych przepisach wciąż jest wiele niewiadomych - mówi dziennikarzom TOK FM Wojciech Kolawa, dyrektor medyczny Centrum Medycznego "Macierzyństwo Fertility Partnership" z Krakowa,.

Zgodnie z nową ustawą pacjenci będą musieli na specjalistyczne badania i zabiegi poczekać. Każda klinika wykonująca in vitro musi dostać z Ministerstwa Zdrowia specjalny "certyfikat" - chodzi o tzw. program dostosowawczy. Bez zatwierdzonego programu nie może prowadzić działań.

Tyle, że program klinika może formalnie złożyć dopiero po wejściu w życie ustawy, czyli najwcześniej w poniedziałek 2 listopada. A minister? "Minister właściwy do spraw zdrowia, w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania programu, zatwierdza program albo odmawia jego zatwierdzenia w drodze decyzji administracyjnej"- tak mówi ustawa.

Dlaczego wniosku o zatwierdzenie programu nie można było złożyć wcześniej? Ministerstwo rzeczywiście przyznaje, że to błąd legislacyjny, ale dodaje że urzędnicy byli dostępni non stop od połowy września i program można było przygotować i skonsultować tak, żeby na listopad był gotowy i nie wymagał poprawek.

Wszystkie placówki zakwalifikowane do rządowego programu in vitro to zrobiły. Ale są kliniki prywatne i mniejsze gabinety, które programu gotowego nie mają. Ile? Tego oficjalnie nie wiadomo - podaje - podaje TOK FM.

- Mamy zapewnienia ministerstwa, że nie będzie to trwało dwóch miesięcy, ale na pewno co najmniej kilka dni. Te kobiety, którym akurat teraz wypada odpowiedni moment cyklu, będą musiały czekać. W praktyce oznacza to kolejny miesiąc - twierdzą w klinikach.

Więcej: www.tokfm.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze