Szydło w Sandomierzu o pomocy dla niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2018 08:18

Zmiana systemu orzecznictwa jest fundamentalną, by móc wprowadzić skuteczniejsze formy wsparcia dla różnych grup osób niepełnosprawnych - mówiła w niedzielę (24 czerwca) w Sandomierzu (Świętokrzyskie), wicepremier Beata Szydło.

Szydło w Sandomierzu o pomocy dla niepełnosprawnych. Fot. Archiwum

Szydło podczas spotkania z mieszkańcami, zorganizowanego w ramach kampanii PiS "Polska jest jedna", odniosła się do problemu zgłoszonego przez jedną z obecnych na sali osób - konieczności częstego - czasem co roku - stawania osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów przed komisją orzekającą o niepełnosprawności.

Wicepremier przypomniała, że 1 lipca wejdzie w życie ustawa, która zwiększa dostępność korzystania z usług medycznych i rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych. - To jest wszystko to, co było zgłaszane jako postulaty tych środowisk. To jest na pewno duży krok do przodu. Ale on nie rozwiązuje w zupełności sytuacji osób niepełnosprawnych - wszystkich grup - mówiła Szydło.

Zaznaczyła, że obecnie w Polsce funkcjonuje "co najmniej kilka" grup osób niepełnosprawnych, a każda z nich ma "inną możliwość dostępności do świadczeń, inną wysokości świadczeń". -Zróżnicowana jest sytuacja osób dorosłych niepełnosprawnych, ich opiekunów, dzieci - wskazała wicepremier

- Bardzo dużo tutaj wymaga uporządkowania. Zmiana sytemu orzecznictwa, uporządkowanie tego sytemu, to jest w tej chwili rzecz fundamentalna. Prace nad zmianą tego systemu są w tej chwili już bardzo mocno zaawansowane i na pewno kiedy zostanie ta nowa ustawa o orzecznictwie wprowadzona w życie, wtedy będziemy mogli wprowadzić lepsze, skuteczniejsze formy wsparcia dla tych grup (niepełnosprawnych - PAP) - podkreśliła Szydło.

Podczas spotkania Szydło mówiła też o reformach, które rząd przeprowadził od początku swojej kadencji i o planach które będą zrealizowane w najbliższym czasie, m. in. programie wyprawki szkolnej, wsparciu inwestycji na drogach lokalnych, programie dla seniorów.

W spotkaniu uczestniczyła grupa osób, trzymających w rękach kartki i transparenty z hasłami m. in.: "Pycha i szmal", "Kłamstwa to grzech", "Konstytucja", "Warto być przyzwoitym". Pod koniec spotkania osoby te zaczęły je wykrzykiwać; z drugiej strony pojawiły się okrzyki: "Beata, Beata". Szydło po wyjściu z Zamku Kazimierzowskiego, gdzie odbywało się spotkanie, podeszła do grupy protestujących, z którymi rozmawiała ok. 20 minut.

Katarzyna Bańcer

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum