Szydło o sieci szpitali: ma zapewnić jak najlepszy dostęp do świadczeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2017 13:55

Ustawa o sieci szpitali jest przygotowana w ten sposób, aby pacjenci mieli jak największy dostęp do usług medycznych - zapewniła w środę (5 kwietnia) premier Beata Szydło.

Szydło o sieci szpitali: ma zapewnić jak najlepszy dostęp do świadczeń
Premier Beata Szydło. Fot. PTWP

Ustawa o sieci szpitali czeka na podpis prezydenta.

Premier zapewniła, że projekt tej ustawy został tak przygotowany, aby dostępność usług medycznych dla pacjentów była jak największa.

Dodała, że jeśli ustawa o sieci szpitali zostanie wprowadzona, a potem konsekwentnie wejdą w życie kolejne projekty ustaw przygotowane przez ministra Konstantego Radziwiłła, "będziemy mogli powiedzieć, że zmiana systemu opieki zdrowotnej w Polsce polegająca na tym, żeby dostępność do usług medycznych dla pacjentów była jak najlepsza i jak najkorzystniejsza, będzie zrealizowany".

W myśl ustawy placówki znajdujące się w sieci będą podzielone na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi - ponadpowiatowe, a trzeci - wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne.

Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ. Sieć będzie też obejmować m.in. ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Na funkcjonowanie tego systemu przeznaczonych będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Pozostałe 9 proc. będzie przeznaczone na konkursy świadczeń, do których będą mogły przystąpić zarówno placówki, które nie zakwalifikowały się do sieci, jaki i szpitale sieciowe, które będą chciały otrzymać finansowanie np. na funkcjonowanie dodatkowych oddziałów.

Pierwsze wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci w każdym województwie będą ogłaszane nie później niż do 27 czerwca br. Do 26 września zostaną one uzupełnione o podmioty lecznicze, które powstaną w wyniku połączenia dwóch lub więcej podmiotów. Wykazy będą obowiązywały od 1 października 2017 r. przez kolejne 4 lata.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum