Szydło o ochronie zdrowia: zlikwidujemy NFZ, skupimy się na pacjentach

www.rynekzdrowia.pl Autor: PTWP - RynekZdrowia.pl • Źródło: PAP, WOK/Rynek Zdrowia   • 29 lipca 2015 14:47

Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło przedstawiła swój program zmian w ochronie zdrowia. Zakłada m.in. likwidację NFZ i wprowadzenie opieki zdrowotnej dla dzieci w szkołach. Cała uwaga powinna być skierowana na pacjenta - podkreśliła Szydło.

Szydło o ochronie zdrowia: zlikwidujemy NFZ, skupimy się na pacjentach
Beata Szydło FOT. PTWP

- Mam program, plan naprawy służby zdrowia. Chcemy wprowadzić w życie zasadę, o której mówił świętej pamięci minister Zbigniew Religa. Pan profesor mówił, że najważniejszy jest pacjent. Lekarze mają mieć prawo do godnej pracy, służby pacjentowi - powiedziała Szydło podczas środowej (29 lipca) konferencji przed szpitalem powiatowym w Słubicach (Lubuskie).

Zysk nie jest najważniejszy
- Pacjenci mają czuć się bezpiecznie. Nie mogą obawiać się tego, że nie otrzymają w odpowiednim momencie pomocy - stwierdziła.

- Służba zdrowia musi odejść od tej zasady, którą wprowadziła Platforma Obywatelska, że to jest płaszczyzna, w której liczy się przede wszystkim zysk. Pacjenci traktowani są jako cyfry w bilansie finansowym, a lekarzom została przypisana rola księgowych - dodała.

Szydło podkreśliła, że propozycją PiS jest "odbiurokratyzowanie służby zdrowia" i likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Państwo musi wziąć odpowiedzialność za zdrowie Polaków. Stanąć po stronie pacjentów i pracowników służby zdrowia. Trzeba zbudować system, w którym będzie poszanowanie dla ludzi związanych ze służbą zdrowia i przede wszystkim zapewnione bezpieczeństwo i dostęp do bezpłatnej służby zdrowia dla pacjentów - powiedziała.

Kandydatka PiS na premiera zaznaczyła, że jej partia chce przywrócić opieką zdrowotną dla dzieci w szkołach.

Prywatyzacji szpitali mówimy nie
- Nie zgadzamy się na prywatyzację szpitali. Chcemy, żeby w każdej, nawet najmniejszej miejscowości, Polacy mieli poczucie tego, że mają bezpieczny i łatwy dostęp do służby zdrowia - kontynuowała.

Szydło mówiła też o pomysłach PiS na walkę z handlem dopalaczami.

- Dzisiaj słyszymy bardzo dużo zapowiedzi pani premier, codziennie informuje, jakie będzie podejmowała decyzje. Słyszymy o paktach społecznych, o tym, że prawo jest bardzo dobre. Przypomnę, że prawo, które zostało zmienione przez PO, pozwala dzisiaj osoby, które zostały zatrzymane, handlarzy dopalaczami zwalniać za kaucją. Tej walki w tej chwili nie ma, a sytuacja jest naprawdę zła - oceniła.

- Musi być wprowadzona przede wszystkim skuteczne prawo. Ta walka musi być prowadzona rzeczywiście, a nie na papierze - powiedziała Beata Szydło.

Zaznaczyła, że ważna jest także odpowiednia profilaktyka.

Rząd ma być rozliczany za politykę zdrowotną
Przypomnijmy, że podczas niedawnej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości (3-5 lipca 2015 r.), europoseł PiS i były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha podkreślał, że organami konstytucyjnie powołanymi do zapewnienia odpowiednich środków na potrzeby zdrowotne jest Rząd i Sejm RP.

- Działania w sferze publicznej ochrony zdrowia mogą być skutecznie realizowane jedynie poprzez włącznie tych pieniędzy do budżetu państwa - zaznaczał Piecha w materiale programowym przygotowany na katowicką konwencję. 


Jego zdaniem obecnie sytuacja w tej materii jest paradoksalna, gdyż w Polsce zasoby finansowe i ich podział na poszczególne rodzaje świadczeń opieki zdrowotnej określa Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Tymczasem rząd ma wobec NFZ ograniczone uprawnienia kontrolne. Władza ustawodawcza może co najwyżej opiniować sposób tworzenia i wykorzystania budżetu NFZ, nie mając w zasadzie żadnych narzędzi realnego kreowania budżetu na ochronę zdrowia i określania sposobu wydawania pieniędzy na ten cel. To trzeba natychmiast zmienić - zaznacza polityk PiS.

Podkreślał, że NFZ trzeba zlikwidować, a rząd przy głosowaniu absolutorium w Sejmie, musi być co roku rozliczany z realizacji polityki zdrowotnej i sposobu wydawania publicznych pieniędzy na leczenie Polaków.

Z budżetu, czyli dzielimy publiczne pieniądze na dwie części
Piecha przedstawił też koncepcję tej partii dotyczącą zasad finansowania publicznej ochrony zdrowia ze środków publicznych. Wskazał, że ustalony w ustawie budżetowej poziom finansowania świadczeń opieki zdrowotnej na dany rok budżetowy będzie podzielony na dwie części.

Pierwsza część przekazana ma być do dyspozycji wojewodów (na zaspokojenie potrzeb zdrowotnych w danym regionie); druga cześć trafi do dyspozycji ministra zdrowia - na zadania mające charakter ogólnopolski, przede wszystkim na finansowanie najbardziej kosztowych świadczeń wysokospecjalistycznych.

Z tych resortowych środków finansowane byłoby także m.in. wyższe szkolnictwo medyczne. Wydzielona zostałaby również pula na tzw. fundusz wyrównawczy, który zapewniałby Ministerstwu Zdrowia możliwość elastycznego reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum