Szydło: mam nadzieję, że posłowie poprą projekty dotyczące niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2018 18:25

Wicepremier ds. społecznych Beata Szydło wyraziła w sobotę nadzieję, że w przyszłym tygodniu wszystkie kluby sejmowe poprą projekty: rządowy i autorstwa klubu PiS, które - jak zaznaczyła - spełniają oczekiwania osób niepełnosprawnych.

Wicepremier Beata Szydło; FOT. PTWP

W ubiegłym tygodniu przyjęty został przez rząd projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

W poniedziałek klub PiS złożył projekt, który przewiduje m.in. wprowadzenie szczególnych uprawnień w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Wicepremier Szydło poinformowała w sobotę (5 maja) w Krapkowicach (Opolskie), że na najbliższym posiedzeniu Sejmu (zaplanowanym na 8-11 maja) zostaną przedstawione propozycje rządu i klubu parlamentarnego PiS, które wychodzą naprzeciw postulatom środowisk osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Na spotkaniu z mieszkańcami Krapkowic i lokalnymi politykami w ramach projektu "Polska jest jedna", jedno z pytań dotyczyło trwającego w Sejmie protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Szydło podkreśliła, że obecny problem jest wynikiem wieloletnich zaniedbań, a jego rozwiązanie będzie wymagało spokojnych rozmów, bez zbytecznej presji i obecności mediów. Zapowiedziała też pilne rozpoczęcie prac nad nowymi rozwiązaniami, które mogą pomóc niepełnosprawnym.

- Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu, za kilka dni wszystkie kluby poselskie poprą dwa przełomowe projekty: jeden przygotowany przez rząd, drugi przez klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości wychodzące i spełniające oczekiwania osób niepełnosprawnych - zapowiedziała wicepremier.

Marek Szczepanik (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum