Szwecja: więcej nowych zakażeń; kolejne regiony zaostrzają restrykcje, ale maseczki nie obowiązują

Autor: PAP, RZ/Rynek Zdrowia • • 10 listopada 2020 19:07

W Szwecji od piątku potwierdzono 15 779 kolejnych przypadków koronawirusa, łączna liczba to 162 240. Władze kolejnych trzech regionów zaostrzyły od wtorku restrykcje, wprowadzając zalecenia m.in. o ograniczeniu kontaktów.

Szwecja: więcej nowych zakażeń; kolejne regiony zaostrzają restrykcje, ale maseczki nie obowiązują
W Szwecji wciąż nie obowiązuje nawet zalecenie o zasłanianiu ust oraz nosa, część osób nosi jednak maseczki z własnej woli. Fot. Shutterstock

Od piątku do wtorku (w Szwecji nie podaje się statystyk w weekendy oraz w poniedziałki) zmarło kolejnych 35 osób. Ogólna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 to 6057.

W tym samym okresie przed tygodniem liczba zakażeń wzrosła o ponad 10 tys., a zgonów o 31.

Ostatnie ogólnokrajowe obostrzenie ogłoszone w zeszłym tygodniu przez rząd to limit ośmiu osób, jakie maksymalnie mogą siedzieć przy stoliku w lokalu gastronomicznym. W Szwecji wciąż nie obowiązuje nawet zalecenie o zasłanianiu ust oraz nosa, część osób nosi jednak maseczki z własnej woli. Szkoły prowadzą tradycyjne nauczanie, poza placówkami, w których wykryto ognisko koronawirusa. W takich przypadkach nauka odbywa się zdalnie.

- Mamy do czynienia z powszechnym rozprzestrzenianiem się koronawirusa - stwierdziła na przeprowadzonej po raz pierwszy zdalnie konferencji prasowej Sara Byfors z Urzędu Zdrowia Publicznego. Najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 diagnozowanych jest wśród osób w wieku 20-59 lat, a w mniejszym stopniu u osób starszych.

W Szwecji w szybkim tempie rośnie liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii. We wtorek było ich 130, co oznacza wzrost o 56 w ciągu tygodnia. Ogółem jest hospitalizowanych ponad tysiąc osób z Covid-19.

Już 14 z 21 szwedzkich regionów, w tym od wtorku Kalmar, Norrbotten oraz Vaesterbotten, wprowadziło zaostrzone restrykcje, które w Szwecji mają charakter zaleceń i polegają m.in. na unikaniu kontaktów społecznych, centrów handlowych oraz transportu publicznego. Władze Norrbotten oraz Kalmar zaapelowały do mieszkańców również o unikanie wyjazdów poza region.

Na pytanie, czy tego typu dobrowolne rekomendacje wprowadzane przez regiony odnoszą skutek, Byfors odpowiedziała, że "za wcześnie, aby to wiedzieć". W rozmowie z dziennikarzami, nie wykluczyła, że także i w Szwecji wprowadzone zostaną surowsze restrykcje.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum