Szwecja: rośnie liczba zakażeń koronawirusem i ryzyko trzeciej fali pandemii
Mimo prognoz wskazujących na możliwość wystąpienia trzeciej fali zachorowań rząd Szwecji nie zdecydował się na zamknięcie kraju. Władze tego kraju nie ukrywają jednak zaniepokojenia obecną sytuacją epidemiologiczną.

W Szwecji po raz pierwszy od początku stycznia wzrosła liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Istnieje duże ryzyko wystąpienia trzeciej fali zachorowań - poinformowały we wtorek (16 lutego) szwedzkie służby zdrowotne.
- Jesteśmy bardzo zaniepokojeni możliwością wystąpienia trzeciej fali. Populacja nie jest jeszcze odporna, gdyż wciąż trwają szczepienia przeciwko Covid-19 - stwierdziła na konferencji prasowej Karin Tegmark Wisell z Urzędu Zdrowia Publicznego.
W Szwecji przynajmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało 364 tys. osób na ponad 10 mln ludności. Wiele regionów, w tym Sztokholm oraz Skania, alarmowało, że z powodu braku obiecanych przez producentów preparatów nie będzie w stanie zaszczepić do wakacji wszystkich dorosłych, co jest celem rządu.
Z przedstawionych przez Tegmark Wisell danych wynika, że w ubiegłym tygodniu liczba nowych przypadków koronawirusa przekroczyła 20 tys. Oznacza to pierwszy w skali tygodnia przyrost zakażeń od początku stycznia. Po świętach krzywa zachorowań na Covid-19 znacznie spadła, a na początku lutego już jedynie lekko zmalała.
W ubiegłym tygodniu liczba zakażeń koronawirusem ponownie zaczęła rosnąć w Sztokholmie oraz Goeteborgu. Trudna sytuacja jest w regionie Vaesterbotten na północy Szwecji, gdzie w miejscowości Skelleftea na budowie fabryki akumulatorów pojawiło się ognisko brytyjskiego wariantu koronawirusa. Wśród zakażonych są Polacy. Za to ustabilizowała się sytuacja w Skanii na południu Szwecji, gdzie w ostatnich tygodniach rosła liczba zakażeń.
Ze statystyk udostępnionych przez operatorów telefonii komórkowej wynika, że Szwedzi w większym stopniu niż w styczniu przemieszczają się oraz mniej pracują w domu. Media podawały, że zalecenie władz o zasłanianiu ust i nosa w transporcie publicznym w godzinach szczytu stosuje jedynie 10 proc. pasażerów.
Pozytywnym trendem jest jednak spadek zakażeń i zgonów na Covid-19 w domach opieki. Według Tegmark Wisell może to świadczyć o efekcie szczepień. W Szwecji starsi pensjonariusze są grupą priorytetową.
Mimo prognoz wskazujących na możliwość wystąpienia trzeciej fali zachorowań rząd Szwecji nie zdecydował się na zamknięcie kraju. Z początkiem lutego wprowadzono jedynie obowiązek posiadania negatywnego testu na Covid-19 na granicy dla osób przyjeżdżających do Szwecji. Wcześniej przedłużono zakaz serwowania alkoholu w restauracjach po godz. 20.
Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

ZOBACZ KOMENTARZE (0)